Hlavní navigace

Canalys: Globální trh služeb cloudové infrastruktury ve třetím kvartálu vzrostl o 46 %

 Autor: kras99 @ Fotolia.com
Vliv na růst má zintenzivňující se konkurence mezi americkými a čínskými společnostmi, která zesiluje obchodní napětí mezi oběma zeměmi. Americké firmy přitom tvoří šest z deseti nejvýznamnějších poskytovatelů.
Zuzana Bičíková 1. 11. 2018

Sdílet

Podle zprávy Canalys vzrostl globální trh služeb cloudové infrastruktury ve třetím čtvrtletí 2018 o 46 % na 21 miliard dolarů. Růst podpořilo sílící soupeření amerických a čínských společností, jak se obě země snaží zvýšit svůj ekonomický a politický vliv.

Amazon Web Services (AWS) zaznamenal 45% růst a momentálně drží 32 % globálního trhu. Následuje Microsoft Azure (17 %) a Google Cloud (8 %). Největší čínský poskytovatel Alibaba Cloud se umístil čtvrtý, meziročně však posílil o 80 %.

Poskytovatelé služeb cloudové infrastruktury v USA a Číně aktuálně ovládají své domácí trhy, což se za současné politické situace pravděpodobně nezmění,“ uvedl Daniel Liu, analytik společnosti Canalys.

Jak ovšem tyto dvě skupiny poskytovatelů rozšiřují svoji síť regionálních datových center, konkurence se rozrůstá i do dalších regionů, včetně částí Evropy, Blízkého východu, Afriky a jihovýchodní Asie,“ upřesnil Liu.

Ze severní Evropy se dle Canalysu stalo bitevní pole, jelikož AWS staví datová centra ve Švédsku, zatímco Microsoft Azure se rozšiřuje v Norsku. Alibaba Cloud zase oznámil, že svou evropskou síť rozšíří o datová centra v Londýně a bude dál posilovat své působení ve Francii a Švédsku.

Růst amerických a čínských poskytovatelů služeb cloudové infrastruktury je součástí širšího závodu ve zbrojení v oblasti technologie. Obě země se tímto snaží zvýšit svůj ekonomický a politický vliv,“ uzavřel Liu.

Graf: Top 10 poskytovatelů ovládá 70 % světového trhu

Top 10 posktytovatelů služeb cloudové infrastruktury

Zdroj: Canalys