Hlavní navigace

Canon EOS 60D

29. 11. 2011

Sdílet

www.canon.cz, 14 290 Kč (jen tělo + Adobe Photoshop Elements 10) Canon EOS 60D, nástupce modelu 50D a o něco nižší verze modelu 7D, si jistě najde své fanoušky jak mezi nadšenými amat

www.canon.cz, 14 290 Kč (jen tělo + Adobe Photoshop Elements 10)

Canon EOS 60D, nástupce modelu 50D a o něco nižší verze modelu 7D, si jistě najde své fanoušky jak mezi nadšenými amatérskými fotografy, tak u profesionálů, kteří ho využijí především díky nízké hmotnosti jako sekundární fotoaparát. Model 60D už podle označení (u Canonu „čím více nul, tím levnější typ“) můžeme zařadit do střední třídy.
Oproti svým předchůdcům je 60D o něco kompaktnější, a tak vypadá na první pohled spíše jako zástupce nižší třídy. Zdání však klame. Materiál použitý na výrobu těla sice není jako u hi-end modelů hořčíková slitina, ale polykarbonát se skleněnými vlákny na hliníkovém šasi, takže jde o masivní řešení, které snese i nějaký ten nepěkný šťouchanec. Pokud tedy s fotoaparátem nebudete dnes a denně válet sudy, vydrží vám mnoho let v perfektním stavu.
Porovnáme-li 60D s předchozími modely střední kategorie, ocení uživatelé zejména nově přidanou možnost natáčení videa, a to hned ve Full HD rozlišení (1920 × 1080 pixelů). Jestliže jsme mluvili o nízké hmotnosti zařízení, tady to platí dvojnásob – na dovolenou či rodinné oslavy už nebudete muset kvůli focení a natáčení nosit dvě zařízení, kameru máte přímo ve fotoaparátu. Kvalita samotného videa je výborná. Kromě Full HD při rychlosti 30 snímků za sekundu zvládá 60D i 720p video s rychlostí dvojnásobnou. Natáčení probíhá v režimu PAL (25 fps), NTSC (30 fps) i při klasické rychlosti 24 fps. Jestliže využijete funkci Movie Crop, sice se vám dostane průměrného rozlišení 640 × 480 pixelů, ovšem za využití až sedminásobné účinné ohniskové vzdálenosti objektivu. Pro úplnost doplníme, že se video ukládá ve formátu MOV a mini HDMI konektor umožňuje jeho přehrání ve Full HD rozlišení přímo na nejnovějších televizorech či monitorech.
Zvuk bývá u videí z fotoaparátů často silně zanedbáván a jeho kvalita se pohybuje většinou okolo průměru. Jinak je tomu u Canonu EOS 60D – tedy v případě, že připojíte externí mikrofon, pro nějž přístroj nabízí v horní části speciální uchycení. Využít novou zrcadlovku tak mohou třeba i začínající filmaři s omezeným rozpočtem. I za pár desítek tisíc (tedy za cenu přístroje, objektivu a externího mikrofonu) se tak dá natočit kvalitně vypadající snímek. Technologie svou práci zvládá – teď už je na vašem umu, abyste jí dokázali využít.
S videem, ale samozřejmě i s klasickou fotografií souvisí i další segment: praktický výklopný LCD displej s nastavitelným úhlem. Obrazovka disponuje úhlopříčkou 7,7 cm, tedy 3 palce, a na rozdíl od modelu EOS 50D je zde širokoúhlý poměr stran 3 : 2 (oproti původním 4 : 3). Celkově je k dispozici 1 040 000 pixelů, různé detaily a nepřesnosti fotografií tak můžete zkoumat přímo na displeji. Díky funkci LiveView navíc můžete prohlížet scény před fotografováním či natáčením přímo na displeji v reálném čase.
Kloub displeje je velice kvalitní a při běžném zacházení nemáte pocit, že by se měl každou chvíli ulomit, jak to u některých fotoaparátů bývá. Výklopný displej má ještě jednu výhodu: když s ním nepracujete, prostě ho schováte, a tím minimalizujete možnost jeho poškrábání. Vyzdvihli bychom ještě velmi slušné pozorovací úhly i jas, který umožňuje bezproblémové sledování obrazu i na ostrém slunci. Displej rovněž slouží i pro vizualizaci „elektronické vodováhy“, kterou je EOS 60D vybaven a jež detekuje naklopení přístroje (jak při fotografování na výšku, tak na šířku) a dokáže ho tak dostat do dokonalé roviny.
Tím jsme se dostali k hlavnímu důvodu. proč si zrcadlovku pořídit – a tím je samozřejmě fotografování. Přístroj je osazen CMOS snímačem o velikosti 22,3 × 14,9 mm s efektivním rozlišení 17,8 megapixelů. Maximální velikost snímků činí 5184 × 3456 pixelů. Fotoaparát zvládá jak JPEG formát, tak samozřejmě i surový formát RAW, u nějž si můžete předem vybrat různou kvalitu ze tří možností. U JPEG je tato možnost navíc doplněna volbou poměru stran, kromě 3 : 2 a 4 : 3 si můžete zvolit ještě 16 : 9 a netradiční čtvercový poměr 1 : 1.
Jednotlivé snímky pak lze pomocí speciálních efektů upravovat přímo ve fotoaparátu. Vybrat si můžete ze zrnitého černobílého filtru, efektu hračky (toy camera), miniatury, měkkého zaostření a dalších položek. Jak vidno, EOS 60D je vhodný i pro uživatele, kteří při fotografování rádi experimentují.
Obrazový procesor si i při citlivostech ISO 3200 či 6400 (což je mimochodem nejvyšší dostupná hodnota, do které lze manuálně krokovat, ISO 12600 je k dispozici samostatně), vede skvěle. Při složitých světelných podmínkách je hladina šumu efektivně redukována, jeho úroveň lze označit za minimální, aniž by fotografie ztrácely ostrost nebo barevnou věrnost. To znamená dobrou zprávu zejména pro fotografy, kteří své pracovní náčiní využívají často v nepříznivých světelných podmínkách. Samozřejmě čím kvalitnější optika, tím lepší výsledný snímek. Setové objektivy, které se s 60D dodávají, svými výkony nijak neurazí, ale pokud chcete z přístroje dostat maximum (zvláště z hlediska vykreslení snímku), uvažujte o objektivu, který se svojí cenou vyrovná ceně těla.
Expoziční režimy jsou další kapitolou, u níž se na chvíli zastavíme. Expozice může být u modelu 60D plně automatická, a to zejména v případech, kdy ji chcete nechat plně na fotoaparátu a nemáte čas zabývat se manuálním nastavením. Pokud však chcete, můžete nastavit a využít jak nejkratší závěrku 1/8000 sekundy, tak možná občas i trvale otevřenou závěrku.
Zajímavý doplněk představuje systém redukce prachu. Samočistící senzor již pomalu začíná být běžnou záležitostí, a tak nás u zrcadlovky střední třídy tolik nepřekvapí. Kromě toho je však k dispozici ještě technologie Dust Delete Data, jež za pomoci testovacích snímků zmapuje zaprášená místa, která je pak možné ve speciálním „továrním“ softwaru automaticky odstranit na všech takto postižených fotografiích najednou.
Mírným zklamáním bylo zmenšení kapacity vyrovnávací paměti (v porovnání se zrcadlovkou EOS E50) při fotografování do formátu JPEG. Sériových 58 snímků (oproti původně 90 možným) sice ani tak nevyužijete příliš často, když už však taková chvíle nadejde, může vám 32 snímků navíc chybět.
U ovládání došlo oproti modelu EOS 50D k určitým změnám. Nejpodstatnější jsou dedikovaná tlačítka pro nastavení citlivosti ISO, výběr zaostřování, možností snímání a měření expozice. Poněkud nešťastným řešením je zmizení samostatného tlačítka pro vyvážení bílé, stejně jako ovládacího prvku pro kompenzaci zábleskové expozice. Obě funkce jsou společně s dalšími sjednoceny pod tlačítkem označeným písmenem Q, což jejich použití poněkud komplikuje.

Pro vášnivé amatérské fotografy jistě nebude bez zajímavosti ani skutečnost, že Canon nyní nabízí ke každé zakoupené zrcadlovce řady EOS software Adobe Photoshop Elements v hodnotě 2500 Kč zdarma.

Canon EOS 60D je univerzální zrcadlovka střední třídy, která najde využití jak u nadšených amatérů ochotných investovat do svého fotografického vybavení o něco více, tak i u profesionálů, kteří naopak požadují „za málo peněz hodně muziky“. Kvalitní video výstup ocení zejména amatérští a nízkorozpočtoví filmaři, ale i lidé, kteří by rádi natočili dobré domácí video. Oceňujeme zejména velký rozsah ISO a nízkou hladinu šumu v horších světelných podmínkách. Naopak by Canon mohl ještě zapracovat na uspořádání ovládacích prvků, ale to už je spíše subjektivní záležitost, kterou každý uživatel vnímá poněkud odlišně.

Rozlišení: 18 megapixelů
Snímač: CMOS APS-C (faktor přepočtu ohniskové vzdálenosti 1,6)
Obrazový procesor: Digic IV
Citlivost: ISO 100–6400
Displej: 7,7 cm, 1 040 000 bodů
Rozsah expozičních časů: 30–1/4000 s
Fotografie: 5 184 × 3 456 bodů
Videozáznam: 1920 × 1080 bodů, frekvence 30 nebo 25/24 obr/s
Rozměry: 133,1 × 99,5 × 79,7 mm
Hmotnost: 570 g