Hlavní navigace

Canon Pixma MG8250 a MG6250

1. 1. 2012

Sdílet

www.canon.cz 6240Kč/4290 Kč Nové modely tiskáren Canon patřících do kategorie all-in-one by měly svým majitelům poskytnou nejenom víceúčelovost, ale Canon je řadí mezi zařízení v...
www.canon.cz 6240Kč/4290 Kč
Nové modely tiskáren Canon patřících do kategorie all-in-one by měly svým majitelům poskytnou nejenom víceúčelovost, ale Canon je řadí mezi zařízení vhodná pro tisk fotografií. A i když jsou si obě tiskárny na první pohled velmi podobné, nabízí každá z nich domácím uživatelům něco trochu jiného.
Obě tiskárny vycházejí po vzoru modelu Pixma Pro-1 svým vzhledem z designu digitálních zrcadlovek Canon EOS a je tak jasné, na jaký okruh spotřebitelů mají namířeno. Jedná se hlavně o domácí uživatele a amatérské fotografy, kteří dají přednost domácímu tisku fotografií před mnohdy nekvalitními či nespolehlivými fotolaby – obě tiskárny jsou k tomu výborně vybaveny. Otázka pohodlí a tisku v teplr domova dnes hraje čím dál větší roli a potřebujete-li vytisknout snímky z dovolené, seminární práce či pracovní materiály, nemusíte už kvůli tomu nahrávat fotografie a dokumenty zdlouhavě přes internet nebo stát frontu v copy centru. Díky tiskárnám MG8250 a MG6250 to zvládnete z domova či kanceláře – a navíc bezdrátově.
První rozdíl mezi oběma tiskárnami nemá vliv ani tak na funkčnost obou přístrojů, spíše na estetický vjem. Dražší model MG8250 je vyroben z matných plastů, zatímco jeho levnější protějšek MG6250 z lesklých, takže na jeho povrchu ulpívají veškeré otisky prstů. Na rychlost tisku či jeho kvalitu to samozřejmě nemá vliv, ale pokud vám na vzhledu záleží, je třeba na to při výběru tiskárny myslet.
Tiskárny disponují LCD displeji pro práci s menu a náhledy zpracovávaných dokumentů: dražší MG8250 nabízí 8,8cm barevný displej, zatímco levnější MG6250 disponuje menší úhlopříčkou 7,5 cm. Obě tiskárny lze ovládat pomocí dotykových tlačítek s totožným rozložením. Jediným fyzickým tlačítkem je to, které slouží pro zapnutí a vypnutí tiskárny.
Obě tiskárny nabízejí dva podavače papíru, každý po 150 kusech. Jeden se nachází vpředu, druhý vzadu. Můžete tak mít v tiskárně zároveň klasický papír a fotografický. Pro potisk a přímé kopírování na CD, DVD či Blu-ray média jednoduše zasuňte speciální dodávaný adaptér dovnitř tiskárny. Tisk z těchto médií podporují obě tiskárny.
Fotografujete-li ovšem kromě digitálních fotoaparátů také na film a chcete si vyvolané negativy uložit do počítače, potom musíte sáhnout po vyšším modelu MG8250, pouze ten totiž nabízí možnost skenování negativů, a to až do rozlišení 4800 × 9600. Pro standardní skenování dokumentů či fotografií můžete využít rozlišení až 4800 × 4800 pixelů, které je shodné u obou zabudovaných skenerů.
Vpravo na přední části produktů se nacházejí, bezpečně ukryty za otevíratelnou krytkou, sloty pro paměťové karty. Kromě SD a Compact Flash si tiskárny přečtou informace i z XD karet. Podporován je rovněž Pictbridge, zde prostřednictvím USB portu. Obě tiskárny podporují jak bezdrátový tisk, tak síťový, a sice prostřednictvím 10/100 ethernetového portu. Zde jsou jejich síly opět vyrovnány. Pro bezdrátový tisk možná využijete služeb Pixma Cloud Link, jež používá Google Cloud Print, nebo – vlastníte-li iPad, iPhone či jiná zařízení Apple s možností bezdrátového tisku – můžete využít služby AirPrint.
Podívejme se nyní, jak si obě tiskárny vedou ve své hlavní disciplíně, tedy při tisku. Obě využívají šestici inkoustových kazet, které jsou kromě standardních barev CMYK doplněné o fotografickou černou a šedou barvu. Šedý inkoust má za cíl vylepšovat půltóny při tisku černobílých fotografií. Správné „zacvaknutí“ kazet do tiskové hlavy kontrolují u obou tiskáren LED podsvícené diody, které v případě nízké hladiny inkoustu v kazetě blikají. Obě tiskárny dostaly do vínku automatický oboustranný tisk.
Společností Canon udávané rychlosti tisku vypadají papírově o něco lépe než u ostatních tiskáren z téže řady, skutečnost je nicméně poněkud jiná. Canon uvádí rychlost tisku 12,5 černobílých stránek za minutu a 9,3 u barevných. Tyto hodnoty výrobce uvádí u obou modelů tiskáren, a tak ani tady se výrazně neliší.
U modelu MG8250 se nám podařilo vytisknout pět černobílých stránek s průměrem 8,4 stránek za minutu, u 20stránkového dokumentu se pak rychlost zvýšila na rovných 10 stránek za minutu, což jsou velmi dobré hodnoty. Pětistránkový dokument s textem a barevnými obrázky se vytisknul rychlostí 4,5 stránek za minutu, zatímco oboustranný tisk 20stránkového dokumentu zvládl dražší model MG8250 za 3,5 stránky na minutu, což rozhodně není špatné.
Jedna celobarevná stránka trvala tiskárně 22 vteřin a u fotografie o velikosti 10 × 15 se čas pohyboval od 32 po 53 vteřin, v závislosti na zvolené kvalitě tisku. Zde je třeba říci, že i při normální kvalitě je text ostrý, s čistou černou. Toto nastavení tedy postačí pro tisk náhledů, je rychlé a výrazně šetří inkoust.
Barevné tisky jsou čisté, jasné a barevně krásně syté. V případě, že tisknete skenovaný obrázek, pak ztratíte v porovnání s originálem jen velmi málo ze sytosti jeho barev. Tištěné fotografie obsahují obrovské množství detailů, zachovány jsou i stíny a tmavé plochy fotografií. Kvalitě tištěných fotografií na tiskárně Pixma GM8250 nelze téměř nic vytknout.
Trochu nás mrzí, že pro MG8250 je k dispozici pouze jeden typ náplní, a ty nepatří zrovna k nejlevnějším. Co si budeme namlouvat: figurují dokonce mezi těmi nejdražšími na trhu.
Levnější model MG6250 udává v manuálu stejné tiskové rychlosti jako jeho dražší bratříček, ani tady ovšem materiály nemluví tak docela pravdu, tentokrát ovšem ve prospěch levnější tiskárny. Pětistránkový černobílý dokument vytiskla rychlostí 8 stránek za minutu, při výjezdu dvaceti černobílých stran se vybičovala až k rychlosti 9 stran za minutu. Kupodivu ani po použití tzv. fast print, tedy jakési obdoby náhledového tisku, se rychlost samotného tisku nezvýšila. Při testování oboustranného tisku jsme se při zpracování 20 stránek (10 oboustranných) dostali na 3,5 stránky za minutu. Tisk textu s obrázky zvládne tiskárna rychlostí 4,2 stránky za minutu.
Kopie velikosti A4 zabrala 17 vteřin a fotografie formátu 10 × 15 mezi 33 a 54 vteřinami, tedy opět podle zvolené kvality tisku. Stejně jako v případě dražšího modelu je i pro MG6250 k dispozici pouze jeden druh inkoustových kazet. Za provoz tiskárny si tak – v případě, že trváte na nejlepší kvalitě – budete muset připlatit. Ani u levnějšího modelu nemáme ke kvalitě tištěných fotografií tu nejmenší výtku.
Co říci o porovnávaných tiskárnách závěrem? Oba modely nabízejí vynikající kvalitu a velmi dobrou rychlost tisku jak černobílých a barevných dokumentů, tak i fotografií. Díky dvěma inkoustovým kazetám navíc s černou a šedou barvou ušetříte v případě oboustranného tisku černou barvu, kvalitní reprodukci černobílých fotografií zase zajistí kazeta s šedou barvou. U levnějšího modelu MG6250 jsme nezaznamenali zrychlení tisku při výběru náhledové kvality tisku, což je škoda. Tahákem dražšího modelu MG8250 jsou kvalitnější matné plasty nezanechávající otisky prstů a větší displej, ale hlavně adaptér pro skenování negativů, který u levnějšího modelu nenajdete. Navíc získáte k tiskárně MG8250 bohatší zastoupení šikovných programů, včetně Canon Creative Park Premium a Full HD Movie Print. Obě tiskárny využívají šestici samostatných inkoustových kazet, které sice patří k těm dražším, jejich cena se ovšem odráží v kvalitě tisku – a k té nemáme žádné výhrady.

MG8250
Technologie tisku: inkoustová
Rozlišení tisku: 9600 x 2400 DPI
Rozlišení skeneru: 4 800 x 4 800 dpi, 4 800 x 9 600 dpi (skenování filmů)
Displej: 8,8 cm LCD TFT, dotykový

Rozhraní: USB 2.0, Ethernet, WiFi (IEEE 802.11b/g/n), čtečka paměťových karet:
Rozměry: 470 x 396 x 199 mm
Hmotnost: 10,7 kg


MG6250
Technologie tisku: inkoustová
Rozlišení tisku: 9600 x 2400 DPI
Rozlišení skeneru: 4 800 x 4 800 dpi
Displej: 7,5 cm LCD TFT, dotykový
Rozhraní: USB 2.0, Ethernet, WiFi (IEEE 802.11b/g/n), čtečka paměťových karet:
Rozměry: 470 x 367 x 173 mm
Hmotnost: 9,2 kg


Byl pro vás článek přínosný?