Hlavní navigace

Canonical chystá správu fyzických serverů online

 Autor: © ekzman - Fotolia.com
Společnost známá zejména díky linuxové distribuci Ubuntu, přichází s konceptem MaaS (Metal as a Service – železo jako služba), která umožní přidávat fyzické servery online.
Tadeáš Pelech 6. 4. 2012

Sdílet

Zakladatel společnosti Canonical Mark Shuttleworth ve středu na svém blogu napsal, že jeho společnost připravuje novou platformu pronájmu serverů. Vymysleli pro ni název Metal as a Service a měla by umožnit spouštění nových fyzických serverů pomocí webového rozhraní. Tyto servery si po aktivaci sami nainstalují předpřipravený operační systém se všemi potřebnými aplikacemi a mohou být nasazeny k libovolné práci, například pro spuštění virtuálních serverů.

Výkonné servery se postupně mění. Místo jednotlivých velkých skříní osazených všemi komponenty, se kterých se server skládá, se postupně začínají prosazovat servery typu blade. Ty vypadají jako moduly, které využívají společné části (napájení, síťové připojení, periferie) a kterých se do jedné skříně vejdou desítky. Výkon se zvyšuje přidáváním dalších výpočetních modulů do clusterů, takže není potřeba vyměnit celou skříň počítače za výkonnější. Podle Shuttlewortha je toto řešení výhodné i proto, že se snižuje riziko výpadku celé služby při selhání hardwaru. Pokud selže jen jeden uzel z mnoha, dokážou jeho práci bez výpadku služby převzít ostatní.

Výhodu tohoto řešení ale mohou společnosti naplno využít až tehdy, kdy bude možno správu takových serverů provádět jednoduše, rychle a účelně. Všechny tyto podmínky by podle Shuttlewortha měla splnit chystaná služba MaaS. Ta by měla fungovat podobně jako správa virtuálních serverů v současnosti. Měla by správcům IT umožnit jednoduché dynamické nasazování a správu serverů. Koncepce počítá s tím, že zákazník bude mít k dispozici vlastní servery, jejichž správu předá službě MaaS. Koncepce počítá s operačním systémem s prodlouženou podporou Ubuntu 12.04 LTS.

Správce bude mít možnost spustit nový stroj a nainstalovat na něj Ubuntu pomocí webového rozhraní. Pokud budou spuštěny alespoň dva uzly, může správce začít používat novou platformu Ubuntu Juju, která bude sadu propojených serverů zastřešovat a nabízet správu a nasazování aplikací na jednotlivé uzly. Juju je prozatím k dispozici v betaverzi a neměl by proto být nasazen v běžném provozu. Ubuntu 12.04 LTS by měl být vydán 26. dubna tohoto roku.