Hlavní navigace

Canonical oficiálně představil Ubuntu pro smartphony

 Autor: © Canonical
Canonical oficiálně oznámil nový operační systém pro smartphony, který má umožnit mobilním zařízením po připojení klávesnice a monitoru převzít roli desktopů.

Sdílet

O podobném kroku Canonical mluvil už před rokem. Na podzim vznikla crowdfundingová kampaň NexPhone, ve které se však před jejím ukončením vybral pouze zlomek cílové částky (cílem bylo vybrat 950 000 dolarů, nakonec se tímto způsobem podařilo získat pouze 3 829 dolarů).

Projekt Canonicalu byl zdržen nedostatkem podpory výrobců telefonů a mobilních operátorů. Canonical stále žádného partnera neoznámil.

Podle společnosti umožní operační systém výrobcům telefonů konvergovat telefon, počítač a tenký klient do jediného zařízení, které zvládne nabídnout alternativu k „nadvládě“ Androidu, Applu a Microsoftu.

„Očekáváme, že [mobil] Ubuntu bude populární na firemním trhu a že zákazníkům poskytne jednoduché zabezpečené zařízení pro všechny funkce osobního počítače i mobilního telefonu,“ prohlásila generální ředitelka Canonicalu Jane Silberová.

„Vidíme také příležitost na trhu se základními smartphony, které jsou využívané jen pro telefonování, zasílání SMS a ke čtení e-mailů, v čemž OS Ubuntu vyniká díky svým aplikacím a stylové prezentaci,“ dodala.

Software je kompatibilní s balíčkem Android Board Support Package (BSP), což znamená, že operační systém může jednoduše fungovat v telefonech stejné konstrukce, jaká je určena pro Android. To by mělo výrobcům výrazně usnadnit práci.

Software je také méně náročný na hardware, ale ke spuštění aplikací vyvinutých pro systém Android je potřeba spuštění virtuální Javy.

Další výhodou nového OS by mohlo být nové a inovativní uživatelské rozhraní, které odráží multifunkční ambice systému. To by mohlo být konkurencí pro nudné, ale velmi oblíbené rozhraní plné ikonek, které používá Android a iPhone.

„Definujeme novou éru konvergence v technologii s jediným jednotným systémem, který podporuje cloud computing, data centra i osobní počítače a spotřební elektroniku,“ myslí si zakladatel Canonicalu Mark Shuttleworth.