Hlavní navigace

CarPlay od Applu propojí iPhone s autem

4. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Matthew Cole - Fotolia.com
Apple ve spolupráci s automobilovými výrobci vytvořil technologii pro lepší ovládání iPhonu přímo za jízdy.

Technologii nazvanou CarPlay lze ovládat prostřednictvím palubního systému vozidla či pomocí hlasového pomocníka Siri, k jehož aktivaci slouží tlačítko umístěné na volantu.

Řidiči tak mohou za jízdy bezpečně procházet své kontakty, telefonovat, odpovídat na zmeškané hovory nebo si přehrávat hlasové zprávy pomocí Siri, která jim navíc přečte i příchozí zprávy a nadiktované odpovědi okamžitě převede do psané formy. (Ovšem prozatím bez podpory češtiny.)

Apple dále počítá také s využitím vlastních map pro dopravní hlasovou navigaci, která zvládne předvídat požadovaný cíl cesty a určit předběžný čas příjezdu. V neposlední řadě pak bude CarPlay možné využít k poslechu hudby, a to i prostřednictvím aplikací služeb typu Spotify či iHeartRadio.

Hlavním posláním nové technologie je zpříjemnit uživatelům cestování a přitom udržet jejich pozornost na vozovku.

Poprvé se CarPlay objeví ve autech značek Ferrari, Volvo a Mercedes-Benz tento týden. Během roku se k nim pak připojí také Honda, Hyundai a Jaguar. Na budoucí spolupráci se však Apple domluvil i se značkami BMW, Chevrolet, Ford, Kia, Land Rover, Mitsubishi, Nissan, Opel, Citroën, Peugeot, Subaru, Suzuki a Toyota. Koncern Volkswagen a tedy i česká Škoda Auto zatím na seznamu chybí.

CarPlay půjde do oběhu jako aktualizace pro iOS 7 a bude k dispozici na iPhonech s konektorem Lightning, tedy pro majitele iPhonů 5s, 5c a 5. Jeho distribuce bude zatím omezena na uživatele v USA, Kanadě, Austrálii, Německu, Hongkongu, Itálii, Japonsku, Mexiku, Jižní Koreji, Španělsku, Švýcarsku a Velké Británii.

skoleni

O integraci svých technologií s automobily mají zájem také další velké společnosti. Google se například v lednu spojil s několika výrobci a společně chtějí dostat do aut operační systém Android. Stihnout to chtějí ještě do konce letošního roku. Pro tento účel dokonce vzniklo sdružení Open Automotive Alliance, do kterého kromě Googlu patří také Audi, General Motors, Honda, Hyundai a Nvidia.