Hlavní navigace

Casio Exilim EX-G1

1. 4. 2010

Sdílet

Tenký, lehký a velmi odolný Fotoaparát Casio Exilim EX-G1 udělá radost všem uživatelům, kteří hledají tenký, lehký a zároveň velmi odolný přístroj pro své outdoorové aktivity. ...

Tenký, lehký a velmi odolný

Fotoaparát Casio Exilim EX-G1 udělá radost všem uživatelům, kteří hledají tenký, lehký a zároveň velmi odolný přístroj pro své outdoorové aktivity. V těle o rozměrech 104 × 64 × 20 mm s hmotností 124 gramů je zabudován objektiv s trojnásobným optickým zoomem v rozsahu 38–112 mm (ekv. 35 mm) a se světelností f3,9–f5,4. Při fotografování můžete zvolit citlivost ISO 64–3200, využít rozsahu časů závěrky 4–1/1250 sekundy. Zabudovaný 12Mpix snímač zachytí snímky a uloží je na vnitřní paměť s kapacitou 36 MB, nebo na vloženou microSD/SDHC kartu.
Výhodou fotoaparátu je odolnost proti pádu z dvou metrů. Pevné tělo, kryty baterie i paměťové karty jsou svými závěry a pryžovým těsněním přizpůsobeny tak, aby byl přístroj schopen pracovat i v prachu a ve vodě (ponoření až do hloubky 10 metrů). Casio EX-G1 se nezalekne ani nižších provozních teplot a jeho funkčnost je zaručena do –10 stupňů Celsia.
V řadě hranatých kompaktních fotoaparátů je Casio svým propracovaným designem poměrně výjimečné. Zaoblené rohy, zkosená pravá strana s drobným výstupkem, který usnadňuje držení v pravé ruce, excentricky uložený objektiv s odolným krycím sklem, velké tlačítko spouště a malý spínač spuštění videa – to vše přispívá ke snadnému držení a fotografování. Fotoaparát není vybaven samostatným hledáčkem, jeho funkci přebírá (podobně jako u většiny současných kompaktů) displej s úhlopříčkou 2,5 palce. Casio vyhoví držením i ovládáním pravákům, všechny podstatné funkce jsou ovládány ukazováčkem nebo palcem pravé ruky. Volba přiblížení je v pravé horní části zadní strany produktu, pod ní najdete přepínač režimů prohlížení snímků a snímání, níže je čtyřsměrný ovládací kříž s potvrzovacím středovým tlačítkem, zcela dole pak ovladač pro vstup do menu. Vedle křížového ovladače se nachází kovová spona pro poutko, zároveň slouží jako opora palce při prohlížení obrázků nebo při pohybu v menu. Při fotografování lze stiskem vlevo či vpravo aktivovat nebo vypnout efekty „make-up“ pro snímky osob a jejich automatické vylepšení a „živá krajina“ pro zářivější barvy. Pohybem nahoru uživatel přepíná na displeji tři různá zobrazení: pouze kompozice, kompozice s informacemi o režimech snímání a režimy snímání se zobrazením histogramu a času, který na kartě nebo v paměti zbývá pro zachycení videa.
Casio EX-G1 nabízí 26 režimů snímání. První je automatický záznam snímku, následuje BestShot, který vybere podle světelných podmínek nejlepší z dostupných motivových režimů, vše pokračuje režimy pro dynamický snímek, portrét, noční snímky, sport, domácí mazlíčky… Z nabídky vyčnívá několik nastavení, která jsou méně obvyklá. Odolný fotoaparát totiž dovoluje uživateli zvolit časový snímek s funkcí opakovaného automatického fotografování v předem nastaveném intervalu, dále časový klip, který funguje stejně, ale místo statických obrázků zaznamenává videosekvence, a rozfázovaný snímek, s nímž lze pořídit větší počet záběrů kombinovaných do jednoho snímku.
Režim nahrávání videa podporuje formát 848 × 480 pixelů při frekvenci 30 snímků/s, fotoaparát umožňuje i nahrávání videoklipů s nastavením optimalizovaným pro YouTube. Za zmínku stojí i samostatný zvukový záznam, pořízený vestavěným mikrofonem (bez obrazu, může sloužit k hlasovým poznámkám).
Fotografování nebo natáčení videa je dětsky snadné, barvy videa občas vypadají trochu živější než u statických snímků. S využitím motivových programů a s trochou cviku uživatel dokáže přinést spoustu zajímavých „úlovků“, přesto však občas narazí na různá omezení. Je trochu škoda, že objektiv nenabízí širší základní ohnisko. Horší zprávou je, že k dispozici není žádná stabilizace obrazu, která by se při jízdě na kole, houpání na laně, případně plavbě na člunu hodila.
Hodnoty ISO 64–3200 působí na papíře velmi dobře, v praxi je lépe zůstat trochu při zemi a vystačit si s nastavením 400–800 ISO nebo počítat ve snímku s šumem. Fotografie nepostrádají správně vyvážené barvy, ale neškodila by jim lepší dynamika. Režim dynamického zpracování obrazu odvede část práce, avšak někdy zhorší kresbu. Se sluncem v zádech nebo v protisvětle se nelze vyvarovat různých přepalů a mlžných závojů. Pokud se fotografovi podaří dostat světlo alespoň 30 stupňů vlevo či vpravo (většinou změnou vlastního stanoviště…), bude se snímky výrazně spokojenější. Malá Li-On baterie vydržela při testu na 260 snímků i s jejich prohlížením, opětovné nabití na plnou kapacitu zabralo 98 minut.

Snímač: CCD 12 Mpix
Objektiv: Casio, 3× optický zoom, 38–114 mm (ekv. 35 mm) světelnost f3,9–f5,4
Displej: 2,5“ LCD, 230 000 obrazových bodů
Citlivost ISO: 64–3200
Rozsah časů závěrky: 4–1/1250 sekundy
Systém plné automatiky „BEST SHOT“, plná automatika, motivové programy pro foto a video
Časosběrné funkce pro foto i video
Video: 848 × 480 obr. bodů, 30 snímků/s
Paměť: interní 36 MB, kartyMicroSD/MicroSDHC plus
Rozměry: 104 × 64 × 20 mm
Hmotnost: 124 gramů
Napájení: Li-Ion akumulátor NP-80 (výdrž cca 300 snímků)
Cena: od 7490 Kč