Hlavní navigace

Casio Exilim EX-H15

www.casio.cz, Cena: 5 190 Kč Kompaktní ultrazoom Casio Exilim EX-H15, který ve své třídě zaujme menším a lehčím provedením než nabízí jeho konkurenti, se nijak výrazně nesnaží z...
Redakce 1. 9. 2010

Sdílet


www.casio.cz, Cena: 5 190 Kč

Kompaktní ultrazoom Casio Exilim EX-H15, který ve své třídě zaujme menším a lehčím provedením než nabízí jeho konkurenti, se nijak výrazně nesnaží zapírat své „zděděné geny“ a již na první pohled připomíná oblíbený model EX-H10, jehož je přímým následovníkem.
Tělo fotoaparátu o rozměrech 102,5 × 62,1 × 29,3 mm a hmotnosti 206 gramů (včetně baterie a paměťové karty) ve svých útrobách skrývá stejný stabilizovaný objektiv s 10násobným optickým zoomem, jehož rozsah začíná na 24 a končí na 240 milimetrech (ekv. 35 mm), a světelností f3,2–f5,7, stejně jako 1/2,3palcový obrazový CCD snímač, tentokrát však s o něco vyšším rozlišením 14,1 Mpix. Jsou dostupné čtyři barevné varianty aluminiového těla: stříbrná, černá, čokoládově hnědá a jemně růžová.
Inovace oproti modelu EX-H10 se dočkal i LCD displej, který si sice ponechal svou 3“ velikost, ale dvojnásobně zvýšil rozlišení na 460 000 obrazových bodů. O kvalitu snímaných fotografií se dále stará i nový obrazový procesor EXILIM Engine 5.0. Citlivost ISO lze volit v rozmezí hodnot od 64 do 3200, minimální čas závěrky činí 1/2000 vteřiny, přičemž ten maximální dosahuje času půl sekundy.
Zmíněná „genetická podobnost“ není přítomná jen čistě po stránce designu, ale i v podobě velmi podobného rozvržení ovládacích prvků. I zde se však nějaké drobné vylepšení najde, byla totiž upravena funkčnost dvojice tlačítek na vrchní straně přístroje. To pravé nyní slouží pro rychlou aktivaci a deaktivaci funkce Make-up pro vylepšení tváře při fotografování portrétů a režimu Vylepšená krajina pro zachycení živějšího obrazu přírodních scenérií. Levé pak využijete pro aktivaci inteligentního automatického režimu Premium Auto, který si však v naší redakci příliš přízně nezískal. Nabízí sice široké možnosti automatického zpracování fotografií, avšak v příliš vysoké míře, která se negativně podepisuje na detailnosti celého snímku a zároveň zpomaluje chod fotoaparátu.
Exilim EX-H15 patří spíše k průměru ve výkonností a cenové kategorii a v některých případech (časová prodleva mezi pořízením jednotlivých snímků v automatickém režimu) dokonce mírně zaostává za předchozím modelem EX-H10. V porovnání s ním musíme konstatovat, že fotoaparátu neprospělo ani navýšení efektivního rozlišení snímače: zachycené snímky totiž ve znatelně vyšší míře trápí nežádoucí obrazový šum. Lépe si nevede ani funkce pro jeho redukci, od hodnoty citlivosti ISO 400 a výše totiž obraz postupně ztrácí detaily. Při nastavení maximální hodnoty ISO 3200 je pak obrazová kvalita velmi slabá.
Fotoaparát má ale i své přednosti, k nimž bezpochyby patří velmi účinný optický stabilizátor CCD-shift. Pomalejší rychlost snímání a vyšší časovou prodlevu vynahrazuje povedený systém automatického ostření, který se nijak neloudá ani při maximálním zoomu či zhoršených světelných podmínkách. Pořízeným fotografiím nelze upřít vynikající ostrost, a to jak ve středu, tak i v rozích fotografie. Samotné menu fotoaparátu představuje příjemné uživatelské prostředí a nabízí rychlý přístup k nejčastěji používanému obrazovému nastavení, jenž zahrnuje zvolení kontrastu, sytosti barev a ostrosti.
Pokud vám vaše osobní přesvědčení nebrání spolehnout se na automatiku, máte k dispozici 42 přednastavených scénických režimů Best Shot, pokrývajících nejrůznější situace. Nechybí ani funkce detekce tváře či zajímavé rozšíření funkce Dynamic Photo, jenž vám umožní hravým způsobem upravovat pořízené fotografie – vyjímat objekty, vkládat je na jiná pozadí či kombinovat s legračními animacemi. Tento model zkrátka patří mezi silně automatizované typy, řídící se heslem „namiř a vyfoť“ (point-and-shoot).
Ne na všechno chce ale mít člověk pouze statické vzpomínky, a proto můžete s tímto kompaktem i natáčet video v HD rozlišení 1280 × 720 pixelů rychlostí 30 snímků za vteřinu (předchozí model H10 zvládal jen 24 snímků za sekundu), bohužel bez možnosti optického přiblížení. Fotoaparát potěší i ukrytou 1950mAh lithium-iontovou baterií, která podle tvrzení výrobce zabezpečí potřebnou dávku elektrické energie až pro 1000 fotografií. Jelikož jsme v průběhu testu pořídili přibližně 250 fotografií a celou řadu z nich navíc s použitím blesku, jenž umožňuje korigovat zábleskovou expozici, a vizuální indikátor stavu baterií si pevně stál za svým a hlásil plné nabití, máme dobrý důvod toto tvrzení pokládat za pravdivé.

Technické parametry:

Snímač: 1/2,3 palcový CCD, 14,1 Mpix efektivně
Objektiv: Exilim, 10× optický zoom, 24–240 mm (ekv. 35 mm), světelnost f3,2–f5,7
Mechanická stabilizace: ano
Závěrka: 4-1/2000 s
Citlivost: ISO 64–3200
LCD panel: 3“ s rozlišením 460 000 obrazových bodů
Video: 1280 × 720 (30 snímků/s)
Paměť: interní 73,8 MB, slot pro SDHC/SD karty
Napájení: Li-ion akumulátor 1950 mAh (výdrž až 1000 snímků)
Rozměry: 102,5 × 62,1 × 29,3 mm
Hmotnost: 206 g