Hlavní navigace

Casio Exilim H20G

29. 6. 2011

Sdílet

cena: 7 490 Kč, www.lumix.cz Nejnovější počin kompaktní řady Exilim japonské značky Casio se může chlubit zabudovaným hybridním GPS modulem, který si pamatuje pozici fotografujícího...

cena: 7 490 Kč, www.lumix.cz

Nejnovější počin kompaktní řady Exilim japonské značky Casio se může chlubit zabudovaným hybridním GPS modulem, který si pamatuje pozici fotografujícího při pořizování konkrétního snímku. Tuto a další speciality ocení zejména náruživí cestovatelé, kteří při prezentaci fotografií svým přátelům a známým využijí přesnou informaci o tom, kde se zrovna v danou chvíli nacházeli. K tomu jim dopomohou ještě doplňkové funkce, jako jsou integrované detailní mapy 140 turisticky nejvýznamnějších světových měst, na nichž se zobrazuje aktuální pozice fotoaparátu.
Mezi data, která si model H20G pamatuje, patří informace o přesné zeměpisné délce i šířce, směr fotografování i název památky, jež se nachází na tom či onom snímku. A to dokonce i v případě, že fotografujete v interiéru.
Další z „pozičních“ funkcí je na jednu stranu poněkud kontroverzní (výrobce mohl nabídnout uživateli větší úložný prostor), i když účelná. V přístroji jsou totiž už z výroby uloženy fotografie zhruba 10 tisíc památek s uloženou GPS pozicí. V případě, že se člověk nachází ve stejném městě jako ona památka, může k ní pomocí nového Exilimu najít nejkratší cestu – kromě mapy k tomu lze využít i vestavěný digitální kompas. Takové řešení se může hodit, zejména pak pro případ, kdy se v neznámém městě ztratíte a máte s sebou pouze fotoaparát.
Tento přístroj však není rozhodně určen pouze pro fotografování na dovolené, ale i pro nadšené fotoamatéry, kterým se na cestách nechce pokaždé vláčet s objemnou zrcadlovkou. Právě vestavěné GPS funkce mohou některé z těchto uživatelů přesvědčit ke koupi tohoto modelu jakožto sekundárního fotoaparátu. Při procházce městem už nemusíte otevírat papírovou mapu a zároveň ani přibalovat do tašky dedikované GPS zařízení.
Líbí se nám i možnost natáčení 720p videa, což však je u dnešních kompaktů už zažitým standardem. Bohužel integrovaný mikrofon je pouze monofonní, a tak od zvukové stránky videa příliš nečekejte. Nicméně obrazová stránka je podle našeho názoru dostatečně kvalitní, videa se totiž dají ukládat v kompresi H.264.
Nyní se podívejme na technické specifikace nového Casia. Jeho efektivní rozlišení činí 14,1 megapixelů, navíc se může pochlubit tzv. technologií Hi-Zoom. Již udávaný optický zoom širokoúhlého objektivu bez této technologie je nadprůměrný, tedy desetinásobný, s kinofilmovým ekvivalentem 24 až 240 mm. Casio nicméně zvyšuje tuto ohniskovou vzdálenost až na ekvivalent 360 mm, tedy na patnáctinásobné přiblížení, a to s využitím vlastní technologie Single Frame SR Zoom.
Marginálním, ovšem vcelku zábavným doplňkem je Dynamic Photo. Pořídíte několik fotografií v rychlém sledu, ze kterých následně můžete přímo ve fotoaparátu vytvořit až dvacetivteřinové video. „Vystřihnete“ pohybující se objekty, třeba osoby, a „přilepíte“ je na libovolné pozadí. Dodávaný software potom umožní jednoduché nahrání hotového videa přímo na YouTube.
Mezi další funkce patří například možnost fotografovat panoramata až do úhlu 360° a samozřejmě je kombinovat s výše popsanými GPS funkcemi. Kromě manuálního ostření a vyvážení bílé ale tento přístroj pro „hračičky“ příliš není, naopak ho ocení ti, kdo rádi nechají fotoaparát pracovat za sebe. To ale není na škodu, zařízení totiž automaticky rozpozná fotografované prostředí a s pomocí funkce Premium Auto vyhodnotí, který z režimů použít tak, aby byl konkrétní snímek co nejpovedenější. Manuálně nemusíte nastavovat třeba ani to, že fotografujete ve špatném světle nebo proti modrému nebi.
Casio Exilim H20G je výborný fotoaparát pro cestovatele, kteří si neradi hrají s nastavením režimu fotografování nebo si na některé výlety nechtějí brát svou primární zrcadlovku. Zajímavý je zde zejména hybridní GPS modul.

Specifikace:

Snímač: CCD 1/2,3\\\", 14,48 Mpix (14,1 Mpix efektivních)
Objektiv: 10× optický zoom , 4,3–43 mm (ekvivalent 24-240 mm u kinofilmu)
Světelnost objektivu: f/3,2-5,7
Citlivost: ISO 80–3200
Rozlišení fotografií: max. 4320 x 3240 pixelů
Formát snímků: JPEG
Displej: 3“, rozlišení 460 800 bodů
Paměť: karty SD/SDHC/SDXC
Videosekvence: 1280 × 720 (30 snímků/s), 640 × 480 (30 snímků/s)
Rozhraní: USB
Hmotnost: 216 g (včetně akumulátoru)
Rozměry: 102,5 × 68 × 29 mm