Hlavní navigace

Časová kapsle s Jobsovou myší konečně nalezena

Sdílet

 Autor: © National Geographic
Časová kapsle, jež je pojmenovaná po spoluzakladateli společnosti Apple Stevu Jobsovi, byla nalezena v americkém Coloradu. Kromě dalších dobových předmětů obsahovala i Jobsovu myš, která kdysi patřila k nepříliš úspěšnému počítači Apple Lisa.

Časová kapsle byla zakopaná v roce 1983 na mezinárodní designové konferenci v Aspenu a obsahovala desítky dalších předmětů této éry, Jobs do ní svou myš přidal po projevu, který předznamenal vývoj bezdrátových technologií, iPadu a App Storu.

Nádoba měla být podle původního plánu vykopaná v roce 2000, ale organizátoři akce ztratili polohu kapsle kvůli velkým změnám v terénu. A tak byla časová schránka objevena až v září minulého roku v pořadu Diggers, který natáčí televizní stanice National Geographic.

Video, jež odhalí obsah nádoby, bude v pořadu Diggers poprvé k vidění ve Spojených státech 25. února, už teď je však možné zhlédnout ukázku, ve které se nachází i Jobsova myš.

Jednotlačítková myš od počítače Apple Lisa byla uzavřena v ochranném plastovém sáčku. Lisa byla jedním z velkých neúspěchů Applu, ale později vznikl jako její odnož první počítač řady Macintosh, který byl uveden v roce 1984.

special_kyberutoky

Kapsle kromě jiného obsahovala také Rubikovu kostku, osm kazet Moody Blues a nějaké ty plechovky s pivem, což nám říká převážně to, že se toho za těch třicet let zase tolik nezměnilo. Je ovšem otázkou, jaké převratné změny její tvůrci v tak krátkém časovém úseku čekali. Kdyby si na své objevení kapsle počkala ještě dalších sto let, mohlo by to být mnohem zajímavější.