Hlavní navigace

CD přehrávač Onkyo C-N7050

12. 4. 2015

Sdílet

 Autor: Onkyo
Novinka z dílny japonské firmy Onkyo nabízí perfektní zvuk i spoustu softwarových vychytávek.

Ač japonská firma vznikla již v roce 1946, do dnes se - díky sledování poptávky trhu a zavádění moderních technologií - udržela na samotné špičce audio branže. Současný výrobní program zahrnuje systémy domácího kina, osobní audio systémy, reproduktory a HiFi komponenty vybavené pro poslech CD, audio přehrávačů, telefonů i síťových streamů.

 

Do kategorie kombinovaných zařízení patří i síťový CD přehrávač Onkyo C-N7050. Na první pohled vypadá jako běžný CD přehrávač jen s o něco málo větším displayem. Je vyroben jako ostatní podobné přístroje z hliníku ve stříbrné nebo černé variantě. Vpředu uživatel nalezne šuplík pro CD, standardní ovládací prvky a kombinovaný ovladač pro nastavení menu a síťových parametrů. Překvapením je USB 2.0 konektor pro přímé připojení iPhone/iPod zařízení a paměťových medií.

Na zadním panelu je dvojice RCA konektorů pro analogový výstup, optický a koaxiální digitální audio výstup, konektor RJ 45 pro připojení k internetové síťi, propojovací konektory s ostatními komponenty Onkyo a v neposlední řadě USB konektor pro připojení paměťového média.

 

CD přehrávač

Popisovat funkci CD přehrávače je asi zbytečné, ale zde je dovedena k dokonalosti. Přehrávač akceptuje jak CD-Audio, tak také CD-R a CD-RW média se soubory MP3 a Wav vypálené jako datové formáty. Jako na běžném CD přehrávači je možné uložit do paměti vlastní pořadí skladeb, opakování skladby nebo celého CD, samozřejmě nechybí ani nahodilé přehrávání písní. Audio CD je v klasickém formátu 16 bitů 44.1kHz, v datovém formátu souborů z CD je maximálně podporovaná frekvence 48kHz jak pro Wav, tak i pro MP3 v 16 bitovém rozlišení.

 

USB přehrávač

Podobně jako CD přehrávač, dovoluje Onkyo C-N7050 využít i oba USB sloty. Stačí připojit flash paměť a pomocí jednoduchého ovládání, které je podobné jako na malých mp3 přehrávačích, lze snadno procházet adresáře a jednotlivé skladby. Potvrzením se písnička začne přehrávat.

Oproti CD je jeden drobný rozdíl v podporovaných formátech. Nabídka formátů se rozšiřuje o Ogg Vorbis (16bit/48kHz), AAC a WMA (24bit/96kHz), dále Wav, FLAC a MP4 ty jsou podporovány do vzorkovací frekvence až 192kHz.

Pokud se do předního slotu připojí iOS zařízení, dostane se přehrávač k jeho audio souborům a nabídne je uživateli k přehrání.

 

Síťový přehrávač

To, co dělá přehrávač Onkyo C-N7050 zajímavým, jsou integrované síťové služby. V základu je nabídka internetových rádií, která jsou tříděna podle několika kategorií, včetně výběru země. Pro našince je potěšující, že se v nabídce objevilo okolo 170 českých internetových rádií. Výhodou je možnost uložení nejoblíbenějších rádií do třech pamětí, prezentovaných tlačítky na hlavním panelu.

Komu by nestačila internetová rádia, má možnost připojit přehrávač do DLNA sítě a streamovat soubory z domácího úložiště. Stejně jako v případě USB lze procházet adresáře a vybírat audio soubory k přehrání.

Kromě nabídky formátu stejných jako u USB přehrávače přibyl i velmi kvalitní stream DSD, který nabízí podporu jak pro formát 2.8MHz, ale také pro Double DSD s frekvencí 5.6MHz.

O kvalitní zvuk celého přehrávače se stará DAC převodník PCM1795 od firmy Texas Instrumens. Díky internímu 32 bitovém zpracování dat je zvuk kvalitních nahrávek krystalicky čistý, bez slyšitelného zkreslení. Dokonce při přehrávání CD bych řekl, že hraje lépe než běžné CD přehrávače. Určitě na tom má zásluhu i technologie VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry), která se stará o vyhlazení přechodů vzorků při zpětné konverzi do analogu.

 

Softwarové aktualizace

Onkyo C-N7050 není uzavřený systém, pomocí aktualizace firmwaru je zajištěno rozšíření funkcí, pokud by se v budoucnu objevil nový audio formát nebo změna parametrů ve streamových službách. Firma Onkyo tím nenechává uživatele bez podpory a je připravena na budoucnost. Případná aktualizace probíhá pomocí internetového připojení, kdy si přístroj na vyžádání sáhne na firemní server a novou verzi firmwaru si stáhne a nainstaluje. Pro uživatele, kteří chtějí mít aktualizace pod kontrolou je připravena možnost přístroj updatovat pomocí USB paměti.

 

Závěr

Síťový přehrávač Onkyo C-N7050 je určen všem uživatelům, kteří si potrpí na kvalitní zvuk a mají své soubory uloženy v digitální podobě. Velkým plusem je kvalitní DA převodník, který dokáže trochu napravit neduhy komprimovaných souborů a zároveň zvládne přehrát i nekomprimované formáty s vysokými vzorkovacími frekvencemi. Doporučená cena přehrávače - 12 490 korun - se sice může zdát vyšší, ale pokud uvážíme, co vše uživatel získá a hlavně v jaké kvalitě, je naprosto odpovídající. Cena přístroje na českém maloobchodním trhu navíc klesla již na hranici jedenácti a půl tisíc korun. 

special_kyberutoky