Hlavní navigace

CeBIT bude ve znamení bezpečné komunikace

8. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Deutsche Messe
První ročník veletrhu CeBIT v post-Snowdenovské éře se zaměří na bezpečnost, zejména pak na ochranu mobilních zařízení proti odposlouchávání.

Pokračující špionážní aféra americké Národní bezpečnostní agentury přispěla k tomu, že se bezpečnost stala jedním z hlavních témat letošního veletrhu CeBIT, který se již tradičně uskuteční ve dnech 10. až 14. března 2014 v německém Hannoveru. Svými produkty se příští týden hodlá na CeBITu prezentovat téměř 500 bezpečnostních firem. Seznam obsahuje taková jména jako SecuSmart, Digittrade či Datev.

Zájem o produkty SecuSmart značně vzrostl poté, co německá kancléřka Angela Merkelová začala používat ve svém BlackBerry 10 pro ochranu komunikace nástroj SecuSuite. Tato služba umožňuje šifrování hlasových hovorů i datové komunikace. Používá kartu microSD se 4GB pamětí flash pro ukládání šifrovaných dokumentů a malou čipovou kartu pro realizaci šifrování. Letos pak společnost hodlá představit celou řadu produktů pro ochranu před odposlechy.

Na CeBITu budou k vidění také různé alternativy k populárním chatovacím aplikacím typu WhatsApp. Konkrétně v případě WhatsApp se totiž poté, co se služba stala majetkem Facebooku, objevují hlasy doporučující uživatelům přechod na jinou bezpečnější aplikaci. Například Digittrade se tak hodlá pochlubit aplikací Chiffry, která nabídne šifrované zprávy i telefonování.

Obě výše zmíněné společnosti mají své kořeny v Německu a tohoto faktu hodlají využít i při propagací svých bezpečnostních novinek.

Bezpečná komunikace však není jen záležitostí šifrování. Ošetřen musí být i přístup k zařízením a aplikacím. Oblíbenou alternativou ke kódům PIN se stávají čtečky prstů nebo odemykání obrazovky pomocí určitého zaklepání, které nabízejí produkty od LG. Zcela jiný způsob pak hodlá představit společnost Datevčtečku čipových karet, která se k uživatelským zařízením bude připojovat přes rozhraní Bluetooth. Na CeBITu chce firma technologii předvést třeba na iPadu.