Hlavní navigace

CeBIT: Iceotope chladí servery ponořením do kapaliny

 Autor: © pastierik - Fotolia.com
Společnost Iceotope řeší chlazení serverů tím, že základní desky SSI noří do inertní chladící kapaliny.
Tadeáš Pelech 7. 3. 2012

Sdílet

Podle britského specialisty na chlazení kapalinou Iceotope i ta nejúčinnější datacentra spotřebují 20 % energie na pohon ventilátorů v serverech. Proto se tato společnost rozhodla na hannoverském veletrhu v úterý představit kapalinou chlazené servery. První předvedené moduly jsou osazeny dvěma šestijádrovými procesory Intel Romley E5-2600. Do jednoho racku jich lze podle výrobce umístit až 48. Tyto moduly je možno zasouvat z přední i zadní části rackové skříně, protože nepotřebují řídit proudění vzduchu v uličkách mezi servery.


IceotopeIceotope nepoužívá „jen“ vodní chladiče upevněné na procesorech, pamětech nebo řadičích – místo toho ponoří celou základní desku v uspořádání SSI do inertní kapaliny, kterou výrobce 3M nabízí pod názvem Novec. Tyto desky jsou umístěny ve speciálních vodotěsných modulech. Chladící kapalina proudí kolem základní desky a odvádí od ní teplo, které předává ve výměníku tepla. Podle CTO společnosti Iceotope Petera Hoptona je oběh nucený, ale využívá poměrně nízký tlak.


Toto řešení dokáže údajně uchladit celý rack se spotřebou 20 kWh čerpadlem, které spotřebovává pouze 70 Wh, zatímco u serverů chlazených vzduchem je třeba zhruba třikrát více energie. Chladící médium se ohřeje pouze o 5 stupňů Celsia a dokáže pracovat s kapalinou do teploty 45 stupňů.

skoleni31_1


Cena jedné skříně vybavené dvěma výměníky tepla, dvěma čerpadly, dvěma napájecími jednotkami a všemi potřebnými šasi nepřesáhne 20 tisíc liber (600 tisíc korun). Jeden modul osazený výše zmiňovanou dvojicí procesorů, 64 GB RAM a diskovým úložištěm SSD bude stát zhruba 4 tisíce liber (120 tisíc korun). Tyto moduly vyrábí společnost Supermicro.


Pořizovací cena tohoto řešení je zhruba o 20 % vyšší než u srovnatelných serverů chlazených vzduchem, celková úspora energie za celou dobu životnosti serveru ale tuto počáteční investici rychle dorovná. Teplo se navíc nemusí vypouštět do vzduchu, ale dá se využít k vytápění nebo ohřevu užitkové vody.