Hlavní navigace

Celerony postavené na architektuře Sandy Bridge slibují solidní výkon a nízkou cenu

26. 3. 2011

Sdílet

Nově uvedený dvoujádrový Celeron B810 je určen pro levnější modely notebooků.

Intel chce doplnit řadu svých procesorů Core i3, i5 a i7 s architekturou Sandy Bridge i tradičními nejlevnějšími modely z řady Celeron. Těm ovšem budou chybět některé vlastnosti, které lze najít u vyšších řad, na druhou stranu jádro zůstalo poměrně podobné mainstreamovým procesorům, takže nějaký výrazný propad výkonu nelze očekávat a nový Celeron může být dobrou volbou pro řadu uživatelů, kteří nepotřebují úplně nejvyšší výkon.

První z této řady, dvoujádrový procesor Intel Celeron B810, který byl představen v uplynulém týdnu, běží na frekvenci 1,6 GHz, obsahuje solidní 2 MB cache a spotřebuje 35 wattů. Cena při nákupu 1 000 kusů byla stanovena na 86 dolarů.

Procesory Celeron byly vždy určeny primárně do levnějších systémů, určených pro základní práci jako je psaní textů či surfování na internetu. Během uplynulých dvou let proto byly osazovány zejména do notebooků s cenou pod 10 000 Kč, které byly vybavovány menším množstvím operační paměti a sdílenými GPU, což omezovalo jejich využití. Konkurencí pro Celerony pak jsou tradičně zejména procesory AMD řady V a Semprony.

Podle informací z webu Intelu je nový Celeron vybaven stejným grafickým jádrem jako procesory Core i3, i5 a i7, které se již objevily v noteboocích od firem Dell, HP či Lenovo. Ale chybí mu některé funkce pro úsporu energie a také pro zvyšování výkonu podle potřeby – jde zejména o Turbo Boost 2.0. Nepodporuje tedy vypínání jader při nevyužití, což by mělo zkrátit životnost baterie notebooků s novými Celerony (i když je potřeba poznamenat, že spotřeba procesoru je jen jednou z mnoha součástí tvořící celkovou spotřebu notebooku) a také jejich přetaktování v případě větších požadavků na výkon.

U nových Celeronů postavených na architektuře Sandy Bridge také chybí funkce Quick Sync, která nabízí možnost velmi rychlého konvertování HD videa do formátu vhodného pro smartphony, takže uživatel tuto konverzi musí provést tradičním přepočtem, kdy místo několika sekund bude trvat minuty či desetiminuty v závislosti na délce videa. Chybí také podpora možnosti bezdrátového streamování HD obsahu z notebooků do HD televizorů, což je možné na některých noteboocích s procesory Core i3, i5 a i7 provádět.

Byl pro vás článek přínosný?