Hlavní navigace

Cena akcií Twitteru stoupla první den o 73 procent

Sdílet

 Autor: © NYSE Euronext
Po Facebooku na burzu vstoupil i Twitter. Během prvních minut po zahájení prodeje na burze New York Stock Exchange (NYSE) se jeho akcie prodávaly za 45,10 dolarů, což byl oproti počáteční ceně 26 dolarů za akcii skok o 73 %.

Twitter má v současnosti hodnotu přes 31 miliard dolarů. Akcie společnosti se začaly prodávat hodinu po otevření burzy a téměř okamžitě bylo prodáno 31 milionů akcií. Tento vstup na burzu je nejvýznamnějším zápisem od roku 2012, kdy na burzu vstoupil Facebook.

Podle původních očekávání měl Twitter své akcie prodávat na burze Nasquad, stejně jako Facebook a většina z ostatních technologických společností, konečné rozhodnutí Twitteru však bylo velkou výhrou pro NYSE, které nabídku celý čtvrtek propagovalo reklamními banery. Prodej akcií odstartoval herec sir Patrick Stewart, na Twitteru byla oznámená tweetem „#Ring!

Twitter má 230 milionů uživatelů, ale příjmy z nich musí teprve získat. Cena společností je v prvních dnech burzy obvykle vrtkavá. Například akcie Twitteru v prvních minutách zdražily o 80 %, uprostřed dne však cena spadla pod jejich počáteční hodnotu.

V době, kdy na burzu vstoupil Facebook, začínala cena jeho akcií na 38 dolarech. Během několika hodin jejich cena stoupla o 45 %, ale brzy také klesla pod počáteční hodnotu. Ztrátu společnost vyrovnala až 11. září 2013, kdy hodnota akcií stoupla na 45 dolarů. Vstup Facebooku na burzu byl provázen také řadou technologických problémů a zpoždění, čemuž NYSE předešla testováním většího než obvyklého počtu akcií 26. října.

Twitter prodává 70 milionů akcií, jejich cena by měla přesahovat 1,82 miliard dolarů. Tato síť má 232 milinů aktivních uživatelů, kteří podle burzovních dokumentů odešlou 500 milionů tweetů za den. Od ohlášení vstupu na burzu je Twitter pod přísným finančním dohledem, převážně z toho důvodu, že prozatím není schopen generovat zisk.

V prvních šesti měsících letošního roku přišla společnost o 69 milionů dolarů z příjmu 254 milionů dolarů. Přibližně 85 % zisku pochází z reklam a více než 75 % uživatelů používá sociální síť na svém mobilním telefonu.

Spoluzakladatel společnosti Evan Williams má 10% podíl na Twitteru, což z něj dělá největšího držitele akcií. Jeho podíl má cenu více než miliardy dolarů, další ze spoluzakladatelů společnosti, Jeck Dorsey, má poloviční podíl, tedy více než půl miliardy dolarů.

Byl pro vás článek přínosný?