Hlavní navigace

Cena SSD se už přibližuje cenám klasických pevných disků

2. 12. 2015

Sdílet

 Autor: Samsung, IDG US
Každý čtvrtý prodaný notebook je v současnosti vybaven úložištěm SSD. Jeho cena totiž dramaticky klesá a začíná se výrazně přibližovat cenám za klasický rotační disk, přičemž analytici nevylučují během pár let i paritní stav.

Ceny SSD dramaticky klesají. Podle odhadů odborníků se v roce 2017 cena za jeden gigabyte na SSD dostane na 17 centů, což bude částka jen o 11 centů vyšší než bude cena za gigabyte na klasickém hard disku (HDD) (v současnosti tento rozdíl činí 33 centů).

Pád cen navíc vede k tomu, že SSD jsou čím dál tím oblíbenější mezi výrobci notebooků a odhaduje se, že v letošním roce už jimi byla vybavena až čtvrtina všech vyrobených notebooků. Příští rok by jich mělo být 31 %, v roce 2017 dokonce 41 %.

Ceny SSD klesají už třetí rok po sobě, přičemž už čtvrtý kvartál v řadě tento pokles činil víc jak 10 %. Na prodejnosti se to ale zatím masově neprojevuje.

„Zavedení výrobci a distributoři jsou zatím v nákupech SDD zdrženliví, protože prodeje notebooků letos nejsou tak vysoké, jak očekávali,“ hodnotí situaci Alan Chen z marketingové společnosti DRAMeXchange zaměřené právě na paměťová média.

Ceny 265GB SSD se podle něj však příští rok výrazně přiblíží běžným HDD, takže podíl SSD v noteboocích poroste.

Postupné srovnávání cen SSD a HDD je logicky dáno i tím, že ceny HDD už klesají jen zanedbatelně – v uplynulých třech letech cena za jeden gigabajt u HDD klesla z 9 centů na 6 a očekává se, že na této úrovni zůstane i během dalších dvou let.

cyber23

Zatímco 1TB HDD tak dnes vyjde v průměru na 60 dolarů a 1TB SSD na 390 dolarů, u HDD zůstane v roce 2017 cena zhruba stejná, kdežto 1TB SDD poklesne až na 170 dolarů.

Zmíněná dosavadní zdrženlivost v hromadných nákupech SDD je dle Chena dána i očekávaným poklesem paměťových čipů NAND flash a v nejbližších měsících se tak výrobci pustí do těžké cenové války. Těžit z ní budou hlavně zákazníci.

Byl pro vás článek přínosný?