Hlavní navigace

Ceny flash pamětí budou padat dál

Ceny paměťových čipů typu flash se dramaticky snižují a podle některých analytiků jako iSupply letos klesnou ještě nejméně o další polovinu.
Pavel Louda 25. 2. 2008

Sdílet


Ceny paměťových čipů typu flash se dramaticky snižují a podle některých analytiků jako iSupply letos klesnou ještě nejméně o další polovinu. Čipů typu NAND je v současnosti na trhu přebytek nejen kvůli masivní výrobě, ale i kvůli menšímu zájmu výrobců spotřební elektroniky daných jak sezonními důvody, tak i očekávanou recesí americké ekonomiky.
Tyto vlivy tlačí na cenu čipů, které tak klesají na historická minima – například 4Gb SLC (Single-Level Cell) čipů NAND poklesla za poslední půlrok o téměř tři čtvrtiny, podobně si vedou i 4Gb MLC čipy (ty mají oproti SLC desetkrát nižší životnost, co se týče počtu možných zápisů).
Tato situace ale nebrání tomu, aby firmy do výroby čipů NAND dále investovaly. Například společnost Toshiba v polovině února oznámila, že hodlá během roku 2010 otevřít, částečně ve spolupráci se SanDiskem, hned tři nové továrny na jejich výrobu, a to v hodnotě téměř čtyř miliard dolarů . Podle jejího názoru jsou totiž ceny flash pamětí tak nízké, že není možné tento stav dlouhodobě udržet. Gartner je však přesvědčen, že firmy do výroby čipů NAND jsou nuceny investovat i přes klesající ceny, a to kvůli obavě z toho, že by přišly o podíl na trhu či o zákazníky.
Intel spolu s firmou STMicroelectronics navíc tento měsíc začaly distribuovat nové čipy PCM (Phase-Change Memory), jež by podle odborníků časem měly flash paměti nahradit. PCM je totiž oproti variantě flash mnohem spolehlivější, odolnější a také rychlejší. Jejich princip spočívá ve změně podoby použitého materiálu na krystalickou, respektive amorfní (tato transformace navíc může být vícestavová). Obě firmy hodlají v nejbližší době založit joint venture Numonyx, která se bude celým procesem výroby a prodeje PCM čipů zabývat.
Klesající ceny NAND čipů je příznivou zprávou i pro uživatele notebooků, kterým se tak otevírají mnohem širší možnosti, co se týče levnějších SSD disků. I sami výrobci jsou z tohoto pohledu optimističtí - Jim Elliott z firmy Samsung dokonce odhaduje, že za tři roky bude více než čtvrtina čipů NAND umístěna právě v úložných systémech notebooků či jiných sofistikovaných přenosných zařízeních. Dnes 90 % produkce končí v mobilních telefonech a MP3 přehrávačích.