Hlavní navigace

Ceny notebooků s Windows 8 stále padají

8. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © James Niccolai - IDG
Vlažný zájem o Windows 8 je špatnou zprávou pro Microsoft, ale dobrou zprávou pro zájemce o koupi nového notebooku.

Notebooky s 15palcovými displeji a Windows 8, které pohánějí procesory Ivy Bridge od Intelu, se podle serveru DealNews dají ve Spojených státech nyní koupit již za tři sta dolarů. Většina notebooků s Windows 7 stále stojí mnohem více než jejich ekvivalenty s Windows 8, což je zajímavé zjištění založené na průzkumu několika internetových obchodů. Po deseti měsících od svého vydání se notebooky s Windows 7, procesory Core i5 Sandy Bridge a 15palcovými displeji prodávají za cenu okolo 400 dolarů. Tedy o 34 % méně, než v prvních dnech, kdy se dostaly na pulty obchodů. Pro srovnání, cena deset měsíců starých notebooků s podobnou konfigurací a systémem Windows 8 poklesla o 46 %.

Někteří zákazníci mají o starší operační systém zájem proto, aby se vyhnuli Windows 8 s novým uživatelským rozhraním, jež se nechtějí učit. „Tito zákazníci, kteří nechtějí používat uživatelské rozhraní Windows 8 s dotykovým displejem, jsou jedním z důvodů, proč jsou tak velké slevy na notebooky s Ivy Bridge a Windows 8,“ uvedly DealNews. Slevy na zařízení s Windows RT jsou také v e-shopu Microsoftu, nejsou však tak extrémní jako jinde. Microsoft se pokusí uživatele k Windows 8 dále nalákat, když v létě vydá významnou aktualizaci tohoto systému s názvem Windows 8.1 (dříve Windows Blue), jež přinese nové funkce.

Analytici v čele s Robem Enderlem z analytické společnosti Enderle Group předpokládají, že na podzim se na trhu objeví nové notebooky s Windows 8.1, což by mohlo dále zlevnit současné přístroje s Windows 8. A jaké jsou další důvody toho, že se zařízení s Windows 7 prodávají dráž než ta s Windows 8? Je to jednoduše kvůli nabídce a poptávce. „Je velký nedostatek zařízení s Windows 7, protože OEM byli na konci minulého roku požádáni, aby je přestali vyrábět,“ řekl Enderle. „A ti uživatelé, kteří chtějí i nadále pracovat ve starém známém prostředí Windows, si za to tak budou muset připlatit.“ Na druhou stranu nových produktů nedostatek určitě není.

Windows Blue poptávce po zařízení s Windows 8 podle Enderleho příliš nepomohou. „Microsoft se zatím nevyjádřil jasně, co Windows Blue konkrétně přinesou. A tato nejistota poptávku po Windows 8 také nezvedne.“ Podle Enderleho bude další generace hardwaru s Windows 8 mnohem lepší než ta první, na níž Windows 8 běžely. Procesory budou efektivnější, zařízení budou lehčí a levnější. „Lidé, kteří opravdu chtějí Windows 8, by pravděpodobně měli počkat na druhou polovinu roku,“ dodal Enderle.

Byl pro vás článek přínosný?