Hlavní navigace

Ceny pamětí DRAM raketově rostou

1. 9. 2009

Sdílet

Podle údajů analytické společnosti Gartner vzrostly během srpna ceny paměťových čipů typu DDR3 o 18,9 %, díky čemuž se již dostaly pro většinu výrobců na profitabilní hodnoty. Navíc se v tomto segmentu začíná rozmáhat optimismus daný pozitivním výhledem.

Na začátku letošního roku byly ceny čipů DRAM na svých několikaletých minimech, což spolu s nízkým zájmem spotřebitelů způsobeným hlavně vrcholící ekonomickou krizí nutilo výrobce prodávat tyto čipy i s vidinou nulových zisků či dokonce ztrát. V srpnu však cena 1 Gb čipu typu DDR3 vzrostla o 18,9 % na 1,58 dolarů za čip a u DDR2 se jednalo o nárůst o 13,7 % na 1,45 dolarů, jak informovala společnost Gartner.

Gartner také poznamenává, že prodejci PC se rychle přeorientovávají na použití pamětí typu DDR3 místo DDR2, což starší moduly zdražuje. Od začátku tohoto roku ceny pamětí DDR2 vzrostly konkrétně o 116,9 %, potvrzuje společnost Credit Suisse a nejtěžší časy pro výrobce jsou nejspíše již minulostí, přičemž řada z nich byla nucena vypnout některé své linky či úplně odejít z byznysu, což byl případ společnosti Quimonda. Naopak pro uživatele je zdražování již ne tak pozitivní zprávou, ovšem tento trend svědčí o uzdravování trhu a jeho upevnění.

Cena paměťových čipů v srpnu rostla spolu s tím, jak začíná školní sezóna, která je ve většině zemí impulzem pro nákupy nových stolních PC a notebooků. Podle Gartneru pak často ceny pamětí rostou až do října, kdy se obchody zásobí počítači na předvánoční nákupní sezónu. Podle všeho se letos tento efekt ještě zesílí chystaným uvedením operačního systému Windows 7, kdy řada expertů očekává zvýšení poptávky jak po nových počítačích s tímto OS, tak i po paměťových modulech z důvodu upgrade. Např. také Dell, druhý největší výrobce počítačů, očekává letos lepší prodej PC než se původně plánovalo a jeho obrat za druhý kvartál by měl být podle všeho vyšší, než tomu bylo za první čtvrtletí 2009.

Podobně také Intel očekává, že jeho obrat ve třetím čtvrtletí letošního roku opět vzroste a měl by se pohybovat mezi 8,8 a 9,2 miliardy dolarů. Podobně také Credit Suisse předpovídá výrazný zájem o nové počítače v příštím roce, přičemž očekává, že zisky Intelu by mohly dosáhnout rekordních hodnot od roku 2000. Zájem o PC pak většinou vede k růstu cen pamětí DRAM.