Hlavní navigace

Ceny pamětí klesly téměř na historické minimum

10. 1. 2011

Sdílet

Podle společnosti DRAMeXchange, která se zabývá sledováním cen pamětí, klesly ceny díky přezásobení téměř na historické minimum.

Vzhledem k tomu, že po vánocích poklesla poptávka po nových počítačích, jsou výrobci přezásobeni, což tlačí ceny paměťových čipů níže. Díky tomu klesají i ceny počítačových sestav.

Cena 1Gb čipu paměti DRAM typu DDR3 klesla z historického maxima 2,80 dolaru v loňském dubnu a květnu na aktuálních 0,84 dolaru, potvrzuje Ivan Lin spolupracující se společností DRAMeXchange. Historické minimum z března 2009 je přitom 0,81 dolaru za čip o kapacitě 1 Gb.

Ceny pamětí obvykle klesají během prosince s končící předvánoční nákupní sezónou, ale velcí výrobci jako Elpida Memory, Powerchip Semiconductor či Samsung Electronics dále dodávají paměťové čipy na trh, čím vzniká převis nabídky nad poptávkou. Výrobci PC mají ale často ještě plné sklady a snaží se je nyní vyprázdnit nejrůznějšími výprodeji.

Ivan Lin říká, že výrobci PC obvykle utratí 10 % ceny počítače za paměťové moduly DDR, což bývá nejčastěji částka v rozmezí 20 až 36 dolarů. Nižší ceny paměťových čipů jim tak umožňují buď snížit cenu dodávaných sestav a nebo je osadit větším množstvím paměti za stejnou cenu.

Lin dodává, že trend nízkých cen by měl přetrvat po celé první čtvrtletí letošního roku, ale od dubna očekává opětovný růst spojený s novou vlnou poptávky po počítačích. Také Eric Tang, viceprezident společnosti Powerchip, potvrzuje, že se jedná o běžný sezónní jev a v prvním čtvrtletí nového roku jsou prodeje obvykle nízké, ale v druhém se pak zvyšují.