Hlavní navigace

Ceny paměťových čipů letí díky katastrofě v Japonsku vzhůru

16. 3. 2011

Sdílet

Ceny čipů DRAM a NAND po zásahu Japonska ničivým zemětřesením výrazně stouply.

Důsledky zemětřesení v Japonsku již pociťuje celý svět. Od jeho začátku vzrostly ceny flash pamětí NAND, které jsou hojně používány ve smartphonech a tabletech, o více než 20 % díky škodám na tamějších továrnách. Japonští výrobci ale říkají, že většina výrobních závodů zůstala přírodní katastrofou nedotčena a produkce byla dočasně zastavena jen v oblastech s výpadky proudu. Zdá se tedy, že trh reaguje až příliš přehnaně, i když analytici varují, že díky zemětřesení může dojít i k výpadkům dodávek materiálů používaných pro výrobu polovodičů.

I když ceny paměťových čipů rostou, společnosti DRAMeXchange pozoruje, že firmy se nesnaží svoje zásoby rychle prodat a vydělat na rozdílu cen, ale spíše si udržet plné sklady. Jim Handy z agentury Objective Analysis, tvrdí, že trh s NAND čipy reagoval tak prudce zejména proto, že 40 % všech flash čipů tohoto typu se vyrábí právě v Japonsku. Nicméně Toshiba, která patří mezi největší výrobce NAND čipů, již potvrdila, že žádná z jejích továren specializovaných na paměti, nebyla poškozena ani zemětřesením, ani následnou tsunami. V postižené oblasti má jedinou továrnu v městě Kitakami, která ale vyrábí logické čipy, nikoliv paměti. Tam je produkce zastavena od začátku otřesů a zatím nebyla obnovena.

Ceny pamětí DRAM, které byly v poslední době na velmi nízké úrovni a používají se v PC, noteboocích a serverech, vzrostly podle informací agentury iSuppli po zemětřesení o 7 %, ale následně zase klesly. Hlavní japonský výrobce pamětí DRAM, Elpida Memory, potvrdila, že ani žádná z jejích továren na paměťové čipy nebyla zasažena a hlavní produkce je soustředěna v Hirošimě, což je 750 kilometrů daleko od postižené oblasti.

Nicméně v Japonsku sídlí i významní dodavatelé klíčových materiálů používaných pro výrobu čipů, jako jsou křemíkové wafery. Poškozeny byly např. výrobní závody firem Sumco či Shin-Etsu Chemical, které jsou dodavatelé většiny waferů používaných na celém světě. Velcí výrobci čipů jako např. TSMC či Samsung ovšem tvrdí, že neočekávají v nejbližší době potíže s nedostatkem waferů, protože si udržují poměrně velké zásoby. Problém by ovšem mohl nastat při dlouhodobém výpadku dodávek.