Hlavní navigace

Ceny počítačů porostou, varují analytici

17. 2. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © teoarting
Vyšší náklady na procesory a nedostatek pamětí DRAM i SSD jsou jednou z příčin rostoucích cen PC. Kdy se to zastaví?

Ceny počítačů v následujících měsících dál porostou. Na vině jsou nízké zásoby nejrůznějších komponentů, jako jsou DRAM, SSD, baterie, ale třeba i LCD monitory. Pro zákazníky nemilou předpověď tento týden vyřkl šéf společnosti Lenovo Gianfranco Lanci, aniž by však zmínil jakákoliv konkrétní čísla.

To je prý nemožné z důvodu vysokého množství nejrůznějších konfigurací. Nedostatek komponentů jako jsou paměti bude i nadále pokračovat, což bude přirozeně šroubovat jejich cenu nahoru.

Ceny PC navíc zvyšují i sami výrobci ve snaze vydělat více v situaci, kdy se trh smrskává a prodeje klesají. Je však třeba dodat, že zákazníci jdou výrobcům na ruku, hráči a tzv. mileniálové si totiž neváhají za výkonné herní stroje připlatit.

Podle Mikako Kitagawy ze společnosti Gartner to ale neznamená, že by z trhu měly vymizet levné počítače, byť v současnosti pro výrobce tento segment není tak atraktivní jako v minulosti.

Cloud22

Počítače v základních konfiguracích zůstávají dostupné za nižší ceny, některé společnosti však omezují možnost jejich přizpůsobení a zákazníci tak jsou nuceni si k nim dokupovat další komponenty, což výslednou cenu může zvednout často až o třetinu.

Z aktuálních statistik se dá vyčíst, že ceny počítačů jsou v současnosti nejvyšší od roku 2011, tedy od chvíle, kdy začala klesat produkce. Pokud jde o komponenty, tak například Intel zvedl ceny svých čipů o 7 % jen za loňský rok, a například ceny DRAM za poslední kvartál loňského roku mezikvartálně vzrostly o 30 %, přičemž předpoklad na další hovoří až o 40 %.