Hlavní navigace

CEO MySQL: Jaká je budoucnost open source?

27. 3. 2010

Sdílet

Open source již není brán jako outsider, ale v budoucnu bude potřeba více nových společností, které budou vydělávat peníze jeho vývojem, poznamenal bývalý CEO MySQL ve středu na konferenci EclipseCon 2010.

Účastníci diskuse z oblasti softwarového průmyslu debatovali o budoucnosti open source během odpoledního sezení při konferenci ve městě Santa Clara. Marten Mickos, který byl dlouhý čas generálním ředitelem pro vývoj databázového jazyka MySQL, zdůraznil, že v nedávné době jsme mohli vidět nedostatek nových společností, které by si vydělávaly velké peníze vývojem open source produktů. Namísto toho komerčně úspěšné firmy jako IBM, Microsoft nebo Oracle podepisovaly smlouvy s open source vývojáři, například s Apache Software Foundation, Eclipse Foundation, Linux Foundation nebo Mozilla.

"Je tu spoustu úžasných finančních úspěchů open source produktů, jako třeba Red Hat, JBoss, MySQL, XenSource," připomíná Mickos. "Ale to nestačí."

Mickos se nedávno stal generálním prezidentem open source cloud technologie Eucalyptus. Jazyk MySQL byl v roce 2008 zakoupen společností Sun Microsystems a nyní je majetkem Oracle, jelikož tato firma v lednu převzala Sun Microsystems. Jazyk MySQL, prozrazuje Mickos, byl schopný produkovat mnoho GPL kódů pro open source komunitu, jelikož "tam byly výdělky vždy." I když, dodává Mickos, někteří lidé kritizovali společnost kvůli jejímu dvojímu licenčnímu plánu. Firma nabízela svůj software jako open source, ale zároveň prodávala licence, které poté zajišťovaly služby na podporu.

Dalším, kdo zdůrazňuje potřebu nových podpisů práv na open source, je Justin Erenkrantz, prezident společnosti Apache Software Foundation. "Je potřeba aby v tomto ekosystému komerční organizace vydělávaly peníze a mohly tak spolupracovat s vývojáři, kteří by se tak vývojem uživili," říká Erenkrantz. Důležité jsou open source komunity jako je třeba Eclipse a stejně tak rizikový kapitál, který bude podporovat nové začátky a tím tak celou budoucnost open source.

Jiný názor na problém budoucnosti open source má Stephen O`Grady z firmy RedMonk, který zdůraznil decentralizovaný rozvoj a infrastruktury na jeho podporu.

"Pro mě se budoucnost podobá spíše projektům jako je GitHub," určený pro spolupráci na softwarových projektech, tvrdí. GitHub je založen na Git softwaru pro kontrolu verzí systému.

O`Grady také zdůrazňuje potenciál open source v práci s daty, ve způsobech jak mohou být data analyzována. "Podle mě je to nejvíc nevyužitý zdroj peněz," tvrdí O`Grady.

Navzdory názorům, že open source nedokáže inovovat trh, O`Grady podotýká, že open source přinesl inovace do oblastí jako je třeba cloud computing.