Hlavní navigace

CES 2010: Spyder3HDMI pro snadnou kalibraci HDTV

6. 1. 2010

Sdílet

 Autor:
Kalibrační sonda Spyder3HDMI společnosti Datacolor slibuje snadné a rychlé přesné nastavení barev high-definition televizorech.

Společnost Datacolor se zabývá výrobou hardware a software pro správu a kalibraci barev, jejími nejznámějším produktem je v současnosti kalibrační sonda Spyder3. Ta se používá zejména pro správné nastavení barev na monitorech, jejichž standardní barevná přesnost není obvykle závratná. To nevadí většině běžných uživatelů, nicméně náročnější zákazníci a grafičtí profesionálové potřebují mít nastavené správné barvy odpovídající standardu. Jinak by se mohlo lehce stát, že co vypadá na jejich monitoru jako oranžová, to je jinde červená.

I mnohé HD televize mají standardně nevyvážené barvy, často je to záměrně pro zvýšení sytosti. Většinou pro jejich upravení stačí nástroje obsažené v televizi, nicméně kdo chce mít skutečně přesné barvy, potřebuje kalibrační sondu.

A právě pro takové zákazníky uvádí Datacolor ve spolupráci s Portrait Dispalys upravenou sondu Spyder3HDMI, která se připojuje k televizi HDMI kabelem (standardně se sondy připojují USB) a podle výrobce by měla být kalibrace co nejvíce automatizovaná s jasným a přehledným průvodcem na obrazovce a s minimálními nutnými odbornými zásahy uživatele.

Cena ani dostupnost zatím nejsou známy, nicméně odhadem by měla jít sonda koupit během několika týdnů a cena bude zřejmě na podobné úrovni jako Spyder3 (na obrázku), tedy v USA 150-200 dolarů, u nás 5000 korun (~190 euro).

Spyder3