Hlavní navigace

CES: Chytré telefony hlídají zdravotní stav i omračují

 Autor: © Scanadu
Zdravotnické zařízení trikoder, známe ze seriálu StarTrek už není pouhým sci-fi. Na letošní výstavě CES 2014 bylo podobné zařízení představeno jako doplněk k telefonu po boku termální kamery ve stylu Predátora nebo elektrických omračovacích zbraní.

Sdílet

Analytik Ben Wood ze společnosti CSS Insight doufá, že si jich na výstavě všimnou velcí výrobci a jejich výrobek převezmou. „Pokud dostanete dobrý nápad, chcete ho prodat za velké peníze,“ vysvětlil Wood. „Je to zde přímo hmatatelné – můžete cítit, jak lidé prozkoumávají terén v zoufalém hledání dalšího trháku.“

Kalifornská společnost Scanadu na sebe upoutala pozornost již v minulosti, tento startup totiž vyvíjí zdravotnický skener s názvem Scout, který může uživatel podržet u hlavy a zkontrolovat své životní funkce. Scanadu Scout slibuje mimo jiné možnost měření tepu, teploty, dechové frekvence a hladiny kyslíku v krvi.

Zařízení nemá svou vlastní obrazovku, místo toho se spoléhá na aplikaci pro smartphony, která data interpretuje a v případě zdravotních problémů uživatele upozorní, že cosi není v pořádku.

Zařízení však zatím není plně funkční a před uvedením na trh bude muset získat svolení zdravotních regulačních orgánů, přesto již jeho tvůrce plánuje další podobné projekty.

Tvůrci nových technologií se také snaží přizpůsobit faktu, že smartphony decimují prodeje samostatných foťáků a hudebních přehrávačů, a tak několik z nich představilo zařízení, která schopnosti telefonů vylepšují. Oregonská společnost Flir System upravila technologii termálních kamer, kterou používají vrtulníky americké armády, a vložila ji do pouzdra pro iPhone. Potenciálním kupcům toto zařízení slibuje nový pohled na svět. Takový trochu psychedelický.

Společnost Yellow Jacket oproti tomu chce pouzdro telefonu vylepšit elektrickou omračující zbraní s výkonem 650 000 voltů, ovšem podobné zařízení se nevyplatí brát do Velké Británie, ve které je nelegální.

Jestli se některé z novinek ujme jeden z velkých výrobců a případně který, se teprve uvidí, zatím se však většina zdá být pouze pro radost nadšencům než jako „další trhák“.