Hlavní navigace

Česká televize, ČRa a další partneři testují Ultra HD vysílání

17. 1. 2015

Sdílet

 Autor: © viperagp - Fotolia.com
V rámci společného projektu spustily pilotní vysílání v rozlišení Ultra HD společnosti SES S.A., České radiokomunikace, Česká televize a Rozhlas a televízia Slovenska.

Pro Ultra HD vysílání, přinášející na televizní obrazovky čtyřikrát vyšší rozlišení v porovnání s Full HD, využívají všichni partneři společně družici Astra 3B na orbitální pozici 23,5 stupně východně. ČT, RTVS i ČRa patří mezi společnosti, které jsou zapojeny do projektu Ultra HDTV Forum, jehož členem se nedávno stal také satelitní operátor SES Astra.

Podle Martina Ornass-Kubackého, viceprezidenta a regionálního ředitele SES Astra Central Eastern Europe byl SES „v čele nových vysílacích technologií od příchodu digitálního DTH v Evropě v roce 1996 a HDTV v roce 2005.“ Společnost se podle něj zavázala ke spolupráci s odvětvovými partnery při vývoji Ultra HD ekosystému.

Technický ředitel České televize Ivo Ferkl řekl, že se „Česká televize domnívá, že přijetí Ultra HD bude mnohem rychlejší než HD.“

RTVS by se podle svého generálního ředitele Václava Miky ráda stala technickým inovátorem a byla v trendu Ultra HD vysílání. Prvním krokem má být právě nabídka Ultra HD obsahu přes satelit Astra.

 

Technické parametry testovacího FTA programu v Ultra HD:

satelit: Astra 3B na 23,5°E

transpondér: 3,204

kmitočet: 11,778 GHz

polarizace: vertikální

SR: 27,5 Mbit/s

modulace: QPSK

FEC: 9/10

číslo programu: 5390

programová pozice: Test UHD Forum

 

Zdroj: TZ České radiokomunikace