Hlavní navigace

Chatboty 100 let po narození Alana Turinga

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
Je pravděpodobné, že kolem sebe máme dnes více umělé inteligence, než vůbec tušíme; ne zrovna chatboty, ale algoritmy fungující třeba v rámci internetových vyhledávačů nebo obchodování na finančních trzích.
Pavel Houser 4. 6. 2012

Sdílet

Loebnerova cena je jednou z verzí/implementací Turingova testu. Jde prostě o soutěž chatbotů, kteří mají za úkol předstírat konverzaci lidského typu. Soutěž je již tradiční, koná se od roku 1990.
Na celém klání je dnes asi hlavně zajímavé, jak zúčastnění roboti nedokáží konverzovat ani trochu tak, aby napodobili lidského partnera. Zdá se, že nadějné pokusy se prostě z vědeckých laboratoří a nadšeneckých projektů už dávno přenesly do komerční sféry. Programy účastnící se soutěže nezvládnou zdaleka tolik, co oslavovaná Apple Siri. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že kolem sebe máme dnes více umělé inteligence, než tušíme; ne zrovna chatboty, ale algoritmy fungující třeba v rámci internetových vyhledávačů nebo při obchodování na finančních trzích. Ale to nevadí, Loebnerova cena je stále celkem zábavná soutěž, k tomu se právě pohybujeme kolem 100. výročí narození tvůrce celého konceptu – Alana Turinga.
Letošním vítězem Loebnerovy ceny se stal program Chip Vivant, který vytvořil Mohan Embar, softwarový konzultant z Milwaukee (poznámka: no ano, jediný člověk; není se pak co divit, že výsledek nebude dvakrát přesvědčivý – kolik asi vývojářů pracovalo na Apple Siri?). Výsledky jsou docela tristní. Vítězem souěže se má stát program, který dokáže ošálit maximum porotců (aby zaměnili chatboot a člověka na chatu); jenže většinou se všichni porotci trefí stoprocentně, což vlastně ukazuje, že programy jsou celkově totálně neschopné. Vyhrazenou odměnu 100 000 dolarů dosud nikdo nezískal. Je fakt, že pro udělení ceny se vyžaduje, aby se v rozlišení člověka a stroje zmýlila více než polovina porotců - ale tak je akce prostě zadaná.
Nesplní-li se hlavní kritérium, je za vítěze prohlášen software, který relativně nejvíc zaujme nějakými funkcemi nebo i dokonce prostě jen pobaví.
Letos se jako „aktuální triky“ např. v soutěži objevily chatboty, které předstíraly dospívající dívky. Často v konverzaci uváděly odkazy na facebookové profily. Teenagery se snažil simulovat i program, který záměrně dělal pravopisné chyby. V minulosti se jako jiný trik chatbotů zkoušela snaha řídit konverzaci, nejen reagovat, ale vést rozhovor nějak k vlastnímu prospěchu/záměru.
Letošní vítěz Chip Vivant žádného soudce neošálil, ale reakce programu jakoby odrážely smysl pro humor jeho tvůrce. To ovšem pochopitelně nestačí pro úspěch v Turingově testu a asi bychom to neoznačili za inteligentní chování.
Každopádně se zdá, že skutečně inteligentní algoritmy dnes jejich tvůrci sotva přihlašují do populárních, ale současně lehce recesistických soutěží. Tyto výsledky se uplatňují jinak, mnohdy si toho ani nejsme vědomi.

Zdroj: New Scientist