Hlavní navigace

Chcete bezpečnější internetové bankovnictví? Tady jsou tipy, jak toho dosáhnout

11. 8. 2011

Sdílet

Uživatele internetového bankovnictví lze rozdělit do několika skupin, obvykle především s přihlédnutím k jejich věku. Společnost McAfee zveřejnila analýzu současného stavu i tipy, které umožní bezpečnější používání internetového bankovnictví a sníží i možné finanční ztráty.

Podle společnosti McAfee spadají uživatelé internet bankingu především do tří základních kategorií, které charakterizují jejich technické znalosti, zabezpečení i chování v on-line světě. Rozdělení do skupin do značné míry koresponduje s věkem.

Rozdělení na základní skupiny podle on-line chování se navíc netýká pouze internetového bankovnictví, ale příslušná doporučení se hodí uživatelům i při nakupování v e-shopech, vzhledem k jejich chování v sociálních sítích nebo při internetovém vyhledávání.

 

Nadšení, kompetentní, ale neopatrní – do této skupiny spadají především uživatelé ve věku 18–24 let. Mají značné technické znalosti i vztah k technologiím, ale jsou často přehnaně sebevědomí a mnohdy nedodržují ani základní bezpečnostní návyky. 68 % uživatelů z této skupiny nepoužívá ani základní antivirové řešení. Jsou značně zranitelní vůči bankovnímu malwaru.

Tipy pro ochranu: Pracujte s čistým PC. Ověřte, zda na počítači nemáte malware, např. pomocí zdarma dostupného diagnostického nástroje. Používejte komplexní bezpečnostní software, který poskytuje ochranu před viry, spywarem, adwarem
i krádeží identity. Dejte si pozor na phishing. Obvykle prováděný multitasking vás činí zranitelnými. Útoky proti internetovému bankovnictví často začínají tím, že uživatel zadá své jméno a heslo na falešný web.

 

Zkušení uživatelé – do této skupiny patří nejčastěji lidé ve věku 25–45 let. Internet používají pro práci i zábavu a tvoří největší skupinu mezi uživateli internetového bankovnictví. Antivirový software používají častěji než předešlá skupina, nicméně často mají pocit, že tím pro zabezpečení udělali dost. Někteří z nich mají tendenci své zabezpečení přeceňovat.

 

Tipy pro ochranu: Obdobné jako v předcházející skupině. Kromě základního bezpečnostního softwaru je vhodné nasadit i ochranu pro on-line aktivity. Kontrolujte své bankovní transakce
a další aktivity na účtech, jakmile dorazí jejich potvrzení, a včas reklamujte případné nesrovnalosti.

 

Lidé nejistí v používání technologií – Do této skupiny spadají především lidé starší než 45 let. Při použití Internetu si jsou méně jistí, menší podíl z nich má aktivováno internetové bankovnictví. Tato nejistota ale na druhé straně vede k tomu, že mají s mnohem větší pravděpodobností nainstalován antivirový i další bezpečnostní software.

 

Tipy pro ochranu: Obdobné jako v předcházejících skupinách. Nebojte se volit silnější hesla, např. než je požadované minimum 8 znaků. Seznamte se s tím, jak vypadá webová stránka vaší banky (logo, design), omezíte tím pravděpodobnost, že vás oklamou phishingoví podvodníci. Měli byste si i nadále dávat pozor na off-line bankovní podvody, např. telefonické volání požadující sdělení důvěrných údajů.

 

skoleni

Mobilní bankovnictví

Doporučení společnosti McAfee se týkají i těch, kdo přistupují k on-line bankovnictví prostřednictvím tabletů nebo mobilních telefonů. Zde lze mj. doporučit především přistupovat k účtu z důvěryhodných bezdrátových sítí (nikoliv z hotelů či internetových kaváren). Stáhněte si mobilní aplikaci své banky, která zajistí, že nepracujete s falešným bankovním webem. Nainstalujte si bezpečnostní technologie pro případ ztráty/krádeže zařízení a nakonfigurujte zařízení tak, aby se po určitém čase automaticky zamykalo.