Hlavní navigace

Chirp umožňuje výměnu dat prostřednictvím zvuku

29. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Animal Technologies
Mobilní aplikace Chirp se inspirovala v modemech z minulého tisíciletí a k přenosu informací používá binární cvrlikání.

chirpAplikace určená pro přístroje se systémem iOS umožňuje bezdrátovou výměnu dat mezi dvěma přístroji na krátké vzdálenosti. Britská společnost Animal System, která ji vyvinula, nyní chystá verzi pro operační systém Android.

Použití aplikace je jednoduché. Stačí ji spustit, požádat libovolný počet příjemců v blízkém okolí, aby si ji také zapnuli, a můžete začít vysílat. Telefon zaštěbetá a předá data všem aktivním příjemcům současně. Tímto způsobem můžete přenášet obrázky, textové poznámky nebo webové odkazy. Použitý zvukový signál je zvolen tak, aby fungoval i v rušném prostředí.

Ve skutečnosti se ovšem nepřenášejí kompletní data, ale pouze externí odkaz na servery Chirpu a k přenosu dat samotných se použije standardní datová přípojka mobilního telefonu, tedy podle okolností buď pomocí Wi-Fi, nebo mobilní datové sítě. V případě, že nemá příjemce ve chvíli předání přístup k Internetu, aplikace si odkaz zapamatuje a data stáhne při nejbližší vhodné příležitosti.

Aplikace totiž nahraje odesílaná data do cloudu (pomocí datového připojení vysílajícího telefonu) a vytvoří jedinečný kód pro daný obsah, který potom zakóduje do cvrlikání a odvysílá všem potenciálním příjemcům. Přijímací telefony přijatý kód zpracují a vyzvednou si ze sítě odpovídající data. Ta pak zobrazí v přístrojích příjemců.

Nejen uživatele sociálních sítí určitě nadchne možnost sdílet fotky se všemi, kteří se právě nacházejí na jednom místě. Nikdo se nemusí nikde registrovat ani nikam přihlašovat, stačí jen mít aplikaci na příjmu a pak dostáváte všechno obrázky nebo vzkazy, které do prostoru vyšle někdo z dalších účastníků akce.

Tento způsob předávání dat se ovšem skvěle hodí i pro masová média. Cvrlikání se totiž stejně dobře dá vysílat v rámci rozhlasového nebo televizního vysílání. Pamětníci mohou zavzpomínat na přenos programů pro osmibitové počítače, které na úsvitu počítačové éry vysílal i Český rozhlas.

Pokud by se podařilo protokol Chirpu standardizovat a otevřít, mohly by jej podporovat televizní i rozhlasové přijímače, ale i fotoaparáty nebo videokamery. Zkrátka všechny přístroje, které obvykle pracují se zvukem. V rámci televizního nebo rozhlasového pořadu mohou být vysílány odkazy, vzkazy nebo obrázky všem divákům nebo posluchačům současně. Zvuk jde umístit i do záznamu, jak si můžete vyzkoušet na přiloženém propagačním videu, pokud si nainstalujete aplikaci do smartphonu a zapnete ji při sledování videa, zobrazí se obě ukázkové fotografie i ve vašem přístroji. Chirp je možno zabudovat i do prezentací a předávat tak posluchačům důležité poznámky nebo odkazy jednoduše do jejich telefonů.

Možných využití je velmi mnoho. Nyní bude záležet na tom, zda malá britská firma nepodlehne vábení některé z velkých firem a nenechá se koupit i se svou aplikací. Potom by se mohlo stát, že by ji nový majitel obchodně nebo jinak zablokoval jen sám pro sebe.

IT_PR_2023

Propagační video (anglicky):

Byl pro vás článek přínosný?