Hlavní navigace

Chrání EU dostatečně naše data? Podle muže, který „porazil Facebook“ ne…

2. 3. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia
Evropská komise zveřejnila detaily dohody o ochraně dat, uzavřené s USA, tzv. Privacy Shield. „Štít“ nahrazuje dohodu známou jako Safe Harbor, kterou loni v říjnu smetl ze stolu Soudní dvůr Evropské unie, a nastavuje rámec pro přenos osobních dat Evropanů do USA.

Dohoda má zajistit, že osobní data občanů Evropské unie budou v zámoří chráněna stejným způsobem jako v Evropě, tedy jako dle unijního práva. Než nabude platnosti, mohou se k ní ještě členské státy EU, jakož i zástupci států pro ochranu dat, vyjádřit.

Její součástí je mimo jiné závazek k vytvoření postu ombudsmana pro stížnosti občanů EU v souvislosti se sledováním jejich komunikace a internetových aktivit ze strany USA.

Na dohledu nad dodržování pravidel se přitom mají podílet i společnosti sdružené pod hlavičkou DigitalEurope, jako jsou Apple, Google či Microsoft.

„Naše společnosti se zavazují k vysokému stupni ochrany dat během zaoceánských přenosů a také k rychlému zavedení nových pravidel,“ uvedl John Higgins, generální ředitel DigitalEurope.

„Privacy Shield poskytne silnou ochranu soukromí a zákonné jistoty pro podnikatele, a zároveň prohloubí vzájemnou důvěru mezi Amerikou a Evropou,“ uvádí za „druhou stranu“ pro změnu Computer and Communications Industry Association.

Ne každého však nová dohoda uspokojuje. Výhrady má například rakouský právník Max Schrems, který ochranu osobních dat kritizuje dlouhodobě a jehož soudní bitva s Facebookem, ve finále vedla ke konci Safe Harbor.

„Evropská unie a USA se snaží zkrášlit prase vrstvami rtěnky, ovšem klíčové problémy zůstávají nevyřešené,“ nebere si servítky.

A upozorňuje například na to, že i navzdory dohodě mohou zámořské tajné služby sledovat evropské občany v celkem šesti vymezených případech, například při podezření z terorismu či špionáže.

„USA tak vlastně otevřeně přiznávají, že porušují pravidla Evropské unie přinejmenším v šesti případech,“ poukazuje Schrems.

Dokument k Privacy Shield je zatím přístupný pouze anglicky, v případě zájmu si jej však můžete přečíst zde.