Hlavní navigace

Chrome 10 beta uvolněn, Google zapracoval na dalším zrychlení

20. 2. 2011

Sdílet

Společnost Google uvolnila beta verzi prohlížeče Chrome 10, která slibuje vyšší rychlost i nové funkce.

Konkrétně má jít o zrychlení zpracování JavaScriptu díky nové verzi javascriptového enginu a dále o akceleraci videa. Z bezpečnostních funkcí přibylo vypínání zastaralých doplňků.

Podle testů našich amerických kolegů je beta verze Chrome 10 ve zpracování JavaScriptu o celých 64 % rychlejší než jeho předchůdce. Ovšem jen ve vlastním V8 JavaScriptovém benchmarku od Googlu a ve značně rozšířenějším SunSpideru nebyly oproti Chrome 9, který byl ve finální verzi uvolněn za začátku tohoto měsíce, naměřený prakticky žádné rozdíly (nárůst rychlosti byl 0,1 %). Test byl proveden na PC s Windows 7 a každý benchmark byl uskutečněn třikrát, aby se eliminovaly případné chyby měření.

Důvodem tohoto rozdílu je optimalizační technologie označovaná Googlem jako Crankshaft, která byla poprvé implementována v JavaScript enginu Chrome 10 a vývojáři Googlu tvrdí, že její podstatou je optimalizace pro často spouštěné kódy. Nicméně SunSpider funguje na principu spuštění odlišných kódů ve velmi krátkém čase, takže se zde výhoda optimalizace nemůže projevit. Naopak ale podle Googlu existují aplikace, které prý při velké zátěži vykazují s Crankshaftem značené rozdíly ve výkonu.

Mezi další novinky v beta verzi prohlížeče Chrome 10 patří hardwarová akcelerace videa, která má za cíl odlehčit procesoru a přesunou práci na jádra grafické karty. Podle Googlu je ale tato technologie stále ve vývoji, takže zde jde jen o předběžnou implementaci. Dále se v desáté verzi browseru objevila změna v zobrazování nastavení prohlížeče či automatická synchronizace hesel pomocí nástroje, který se také stará o synchronizaci záložek, aplikací, extenzí a dalších personalizovaných prvků mezi různými instalacemi prohlížeče jednoho uživatele. Přibyl také již zmíněný bezpečnostní prvek, který automaticky vypíná starší a potenciálně nebezpečné doplňky. To má znemožnit hackerům útok přes již známé zranitelnosti, neboť staré doplňky jsou jedním ze způsobů, jak lze prohlížeč poměrně snadno napadnout. S podobnou funkcí varování uživatelů před zastaralými doplňky přišla i Mozilla.

Pokud Google dodrží svůj rozvrh slibující uvádění nových verzí Chrome, mohli bychom se stabilní desáté verze dočkat na konci března nebo začátkem dubna. Beta Chrome 10 je ke stažení z webu Googlu na adrese http://www.google.com/landing/chrome/beta/.

Byl pro vás článek přínosný?