Hlavní navigace

Chrome 12 zvyšuje bezpečnost při stahování souborů

10. 6. 2011

Sdílet

Google v tomto týdnu aktualizoval svůj prohlížeč Chrome na verzi 12 a přidal nový nástroj, který uživatele varuje při stahování souborů z nebezpečných webových stránek.

Dvanáctá verze prohlížeče Chrome přináší opravu hned 15 zranitelností, žádná však nebyla vysoce riziková. Na některé z nich byl Google upozorněn externími výzkumnými pracovníky, kteří si mezi sebou rozdělili odměnu v celkové výši 15 tisíc dolarů. Hlavní novinkou červnové aktualizace je ale nástroj sloužící k rozpoznání rizikových souborů, které si hodlá uživatel stáhnout do svého počítače. Chrome pro tento účel používá vlastní blacklist.

V případě, že prohlížeč označený soubor identifikuje jako závadný, objeví se následující varování: „Tento soubor je škodlivý. Jste si jistý, že chcete pokračovat?“ Uživatel může toto upozornění samozřejmě ignorovat, Google si je však svým blacklistem docela jistý. „Toto varování se zobrazí pro každou adresu stahovaného souboru, která odpovídá aktuálnímu seznamu škodlivých stránek zveřejněných přes Safe Browsing API,“ řekl Google počátkem dubna, kdy svou novou službu spustil.

Safe Browsing používají kromě Chromu také prohlížeče Firefox a Safari. Až dosud však sloužil pouze k varování uživatelů před navštívením nebezpečných stránek. Google nyní tuto ochranu rozšířil i na stahování, čímž se tak trochu vydal ve stopách Microsoftu. Internet Explorer 9 totiž používá funkci SmartScreen Application Reputation, která uživatele rovněž varuje v případě, kdy se chystají stáhnout rizikovou aplikaci.

Chrome 12 ještě přináší rozšířenou podporu hardwarově akcelerované 3D grafiky v operačních systémech Windows Vista, Windows 7 a Snow Leopard. Kromě toho podporuje nové nastavení v Adobe Flash, které uživatelům dovoluje smazat Flash cookies přímo z nastavení prohlížeče.