Hlavní navigace

Chrome 4.0 beta: Přichází další výrazné zrychlení

Společnost Google představila beta verzi 4.0 svého prohlížeče Chrome. Hlavní novinkou je možnost dostat se ke svým záložkám i na jiných počítačích. Tato technologie je založena na stejných XMPP-based serverech jako používá služba Google Talk.
Petr Šverák 6. 11. 2009

Sdílet

Google tvrdí, že prohlížeč je o 30 procent rychlejší než současná verze, alespoň podle Dromeao DOM Core testu společnosti Mozilla, jež měří rychlost navigace a běhu JavaScriptu, nebere v potaz rychlost renderování. (Společnost Google poznamenala, že verze 4.0 dosáhla v testu Dromeao o 400 procent lepší výsledky než první verze prohlížeče Chrome.) V tomto testu si ovšem dobře vede i browser Firefox.

V tomto okamžiku je verze 4.0, jež nabízí uchovávání záložek, k dispozici pouze v beta verzi. To znamená, že společnost Google nedává žádnou záruku, že jde o stabilní software. Ačkoliv v hierarchii této firmy je beta verze více odzkoušená než vývojářská vydání.

Nová beta verze samozřejmě opravuje několik chyb, které způsobovaly různé problémy, od pádu celého prohlížeče po nepříjemnosti s renderováním internetových stránek.

Chrome jistě využívá dost uživatelů, ale stále se mu ještě nepodařilo předstihnout Firefox od společnosti Mozilla. Synchronizování záložek je určitě zajímavá služba, bohužel již dlouho existuje nespočet stránek k uložení oblíbených webů, například delicious.com nebo populární add-on Xmarks pro Firefox. Stránka Delicious a podobné nenabízí jen služby pro uložení oblíbených stránek, ale poskytují možnost hledat další zajímavé odkazy, což je nejspíše důvod, proč se Google snaží dostat i do této oblasti. Konkrétně na webu Delicious jsou stránky hodnoceny podle toho, kolik uživatelů je má uloženo, ne podle nějakého záhadného algoritmu.

Portál Delicious před dvěma týdny oznámil, že spolupracuje se společností Yahoo, což je velký protivník Googlu, a dovoluje Yahoo!ID jako login k přihlášení na stránku Delicious. Není jasné, zda tento krok odstřihne Google, jelikož tato firma podporuje to samé. (Web Delicious ještě mimochodem podporuje Twitter OAuth, což znamená, že můžete přidat záložku do služby Delicious i z Twitteru.)

Všechny tyto námitky ovšem neznamenají, že by Google neměl nabízet uchovávání záložek. Jde pouze o upozornění, že uživatelé konkurenčního prohlížeče Firefox mají tuto možnost již delší dobu.

velmi zajímavým prohlížečem je i SeaMonkey. Jde o znovuzrození Netscape balíčku aplikací a nabízí stabilní a důvěryhodný prohlížeč (založený na open source kódu společnosti Mozilla) a k tomu ještě poskytuje HTML editor, emailového klienta, IRC chat a jiné internetové nástroje.

Otázkou je tedy proč se zbavit prohlížeče Firefox (nebo SeaMonkey, Internet Explorer) kvůli prohlížeči Chrome.