Hlavní navigace

Chrome Frame přezdívaný "zabiják IE" pokročil ve vývoji

Google aktualizoval svůj plugin Chrome Frame, který umožňuje používat jádro WebKit v prohlížeči Internet Explorer a tím zvýšit jeho rychlost.
Filip Brůcha 10. 6. 2010

Sdílet

K uvolnění nástroje Chrome Frame došlo v září loňského roku a vyvolalo velké pozdvižení v řadách Microsoftu i Mozilly. Výrobce Firefoxu se však nakonec obával zbytečně. Plugin je totiž momentálně možné použít pouze v prohlížeči Internet Explorer verzí 6, 7 a 8.

Ani tentokrát Google neopomenul upozornit na velké výkonnostní výhody, které z použití nástroje Frame plynou. Kromě výrazného zvýšení rychlosti notoricky pomalého JavaScriptu však Chrome Frame slouží i k zajištění přístupu k některým náročnějším webovým stránkám a aplikacím a vynahrazuje tak uživatelům absenci podpory potřebných standardů v IE. „Pomocí nástroje Chrome Frame se zároveň snažíme urychlit i vývoj webu jako takového,“ dodává k tomu Alex Russell, člen vývojového týmu prohlížeče Google Chrome.

Velké naděje v tomto směru Google vkládá především do specifikace HTML5, v čemž se však od ostatních společností příliš neliší. Například v Applu HTML5 propagují jako náhradu za Flash od Adobe, jehož používání společnost dokonce ve svých přístrojích iPad a IPhone zakázala. S HTML5 počítají i v Microsoftu a to již v další verzi IE, která však nemá pevně stanovené datum vydání.

Nejvíce však pro podporu HTML5 zatím učinil právě Google, například uvolněním vlastního videoformátu WebM, který má o přízeň HTML5 soutěžit s kodekem H.264. Budoucnost projektu WebM ale není jistá, o čemž se dočtete také v článku Webový formát WebM od Googlu nemusí být bez patentu věčně.