Hlavní navigace

Chrome již třetím nejpoužívanějším webovým prohlížečem

Browser Chrome překonal další výrazný milník spolu s vydáním beta verzí pro Mac OS a Linux, neboť svým podílem již překonal Safari a je nyní na třetím místě co do používanosti.
Martin Noska 16. 12. 2009

Sdílet

I když nedávno uvolněné testovací verze pro Mac OS X a Linux jsou vydávány za méně stabilní vývojářské buildy, jejich dostupnost výrazně zvýšila podíl tohoto webového prohlížeče. Konkrétně jeho podíl v týdnu od 6. do 12. prosince povyskočil dle měření společnosti Net Applications oproti listopadu na 4,4 %, což je nárůst o 0,4 procentního bodu. Net Applications označuje svoje měření za globální, i když výsledky jiných společností zaměřených na výzkum trhu se mohou pochopitelně lišit.

Naopak podíl Safari ve stejné časové periodě byl 4,37 %, jak potvrdil Vince Vizzaccaro, výkonný vice prezident Net Applications a podle něj udělal Chromě výrazný krok v posílení svého podílu na trhu. Je vidět, že prohlížeč Googlu se těší mezi uživateli značného zájmu a i přes to, že vstoupil na poměrně konkurenční trh teprve v loňském roce, dokázal již zaujmout nezanedbatelnou část internetové populace.

Na počítačích s Mac OS měl Chrome v uplynulém týdnu podíl 1,3 % a posílil na úkor Safari a Firefoxu, říká Vizzaccaro. Na Linuxu je pak post-beta verze prohlížeče Chrome značně populárnější, neboť si získala podíl 6,34 %, což je téměř dvojnásobek oproti listopadu. Vizzaccaro je přesvědčený, že právě u Linuxu dojde k zajímavému souboji, kde zatím dominuje Firefox obdobným způsobem, jako Internet Explorer ovládá počítače s Windows a Safari počítače značky Apple. Podíl samotného Linuxu se však dlouhodobě pohybuje kolem 1 %, nicméně podle Vizzaccara může právě dostupnost Chrome zájem o tento OS zvýšit. Výrazný posun tohoto zatím stále poměrně opomíjeného operačního systému také může způsobit dokončení Chrome OS, který je založen právě na Linuxu.

Pro upřesnění, podíl Internet Exploreru byl během listopadu 63,6 % a Firefox měl 24,7 %.