Hlavní navigace

Chromebase bude prvním desktopem s OS Chrome

 Autor: © LG
Operační systém Chrome OS už nebude pouze pro malé notebooky s malým výkonem, LG plánuje uvést začátkem příštího desktop právě s tímto OS.
Markéta Gajdošová 20. 12. 2013

Sdílet

Zařízení s operačním systémem Chrome mají pověst malých a nepříliš výkonných zařízení. To se však příští rok pravděpodobně změní. Společnost LG totiž oznámila, že příští měsíc na veletrhu spotřební elektroniky CES v americkém Las Vegas představí počítač typu All-in-One s názvem Chromebase.

Na první pohled Chromebase připomíná spíš opravdu velký širokoúhlý monitor než počítač. Stroj je v podstatě integrován do displeje IPS s rozlišením HD (1080p) a úhlopříčkou 21,5 palce (jeho rozlišení je 1920x1080 pixelů) a na zadní straně mu nechybí port HDMI-in, takže je od monitoru opravdu k nerozeznání.

Ve skutečnosti to je však plně funkční počítač s procesorem Intel Celeron řady Haswell, 2 GB operační pamětí a pevným diskem SSD s kapacitou 16 GB (což pro inteligentní terminál stačí).

Nechybí mu ani webkamera s rozlišením 1,3 megapixelu, reproduktory, klávesnice a myš. Samozřejmostí je i kompletní sada portů USB 2.0, USB 3.0 a Ethernet.

Tyto specifikace nikomu dech nevyrazí, na druhou stranu o to ani nejde. Důležité je, že jde o plně funkční počítač s velkou obrazovkou. Nezvyklý je jen použitý operační systém. Což tedy znamená, že se Chrome začíná přesunovat i na desktopy. Dá se tušit, že Chromebase je prvním z mnoha takových PC. Je dokonce velmi pravděpodobné, že na veletrhu CES bude podobných zařízení s Chrome OS představeno hned několik. Ostatní firmy si jen s prozrazováním svých největších novinek dávají na čas.

Cena Chromebase zatím není stanovena, ale vzhledem ke specifikacím zařízení a typickým cenám počítačů s tímto operačním systémem se dá očekávat, že nebude příliš vysoká. LG se také s Chromebase nezaměřuje primárně na domácnosti, ale spíše na veřejné a podnikové využití. Tisková zpráva mluví o používání „ve školách, hotelech, call centrech a jiném podnikovém prostředí.“ Jako chytrý terminál by se toto zařízení mohlo na trhu uchytit.