Hlavní navigace

Chromebook: Vždy malý a slabý? HP vsází na jiného koně

2. 5. 2016

Sdílet

 Autor: HP
Tenký a lehký Chromebook 13 se pyšní rozlišením 3200x1800, Core M procesorem založeným na Skylake architektuře a dalšími high-end specifikacemi.

Nový Chromebook firmy HP nabízí některé z technologií, které firma vkládá i do svých nejlepších Windows PC.

Laptop je silný pouhých 12,9 milimetrů a má 13,3 palcový displej, podporující rozlišení až 3200x1800. To je zatím největší, jaké se na Chromebooku objevilo: Prvenství dosud držel Chromebook Pixel od Googlu s rozlišením 2560x1700.

Chromebook 13 je však nejen tradičně tenký a s mimořádně vysokým rozlišením. Váží také jen 1,29 kilogramů a dokonce obsahuje Core M procesor, což je čip založený na Skylake architektuře Intelu; Core M se soustředí více na výdrž baterie než samotný výkon. Dle tvrzení HP má baterie vydržet velmi slušných jedenáct a půl hodiny.

Povrchová úprava je z hliníku, Chromebook tak navenek působí odolně a kvalitně.

Některá ze specifik laptopu jsou 802.11ac dual-band wireless síťová karta, 16 Gb paměti, 32 Gb úložiště, webkamera, čtečka SD karet a integrovaná Intel HD 515 grafická karta. Také má USB-C porty pro nabíjení a připojení externích periferních zařízení, jako jsou např. přenosné disky.

Unikátem Chromebooku 13 je jeho Elite USB-C dokovací stanice, která poskytne pokročilé možnosti připojení k Ethernetu a možnost zapojení dodatečných displejů nebo jiných zařízení.

Cena začíná na 499 dolarech, v přepočtu tedy téměř 12 000 korunách, a půjde do prodeje již příští měsíc. Jak se dalo díky pokročilým specifikacím očekávat, je dražší než Chromebooky od Lenova, Asusu či Aceru, které stojí pod 250 dolarů; Výbava je však o řád výš.

Chromebooky jsou v poslední době značně populární. Levné, snadno přenosné a lehké laptopy pro ty, co většinu své práce odvádí skrze internet. Google Chromebooky nabízí jako alternetivu proti klasickým Windows PC. S Chromebookem 13 HP odpověděl na volání Googlu, který výrobce nedávno vyzval k vylepšení výbavy těchto laptopů.

Konkurence však HP nenechá příliš odběhnout – Acer již minulý týden oznámil Chromebook 14 „for Work,“ který bude jako první obsahovat ještě rychlejší Skylake procesory série Core i.

Cloud22

Je však otázkou, zda jsou na Chromeboocich high-endové prvky skutečně třeba, nebo jde jen o způsob, jak uměle zvednout cenu. Ostatně, jde o laptopy, kde větší roli než výkon procesoru hraje například kvalitní síťová karta. Většina kupců se tak rozhoduje spíše pro low-endové Chromebooky, které mají tradiční Celeron nebo Pentium procesory, maximálně 4 Gb paměti a minimální kapacitu úložiště. Chromebook 13 tak působí poněkud nepatřičně, a zda se uchytí, ukáže až čas.

S novým Chromebookem se budou moci uživatelé dívat na filmy ve vysokém rozlišení, užívat vylepšenou verzi aplikace Google Hangouts a najednou běžet na několika instancích prohlížeče. Google také bude moci nasadit různorodější webové aplikace, které vyžadují více výpočetní síly procesoru.