Hlavní navigace

Chyba v Chromu blokovala certifikáty firmy Symantec

7. 12. 2016

Sdílet

 Autor: © Google
Uživatele nejpopulárnějšího prohlížeče světa, Chromu, se mohli v nedávných měsících setkat s chybami při pokusu připojit se na webové stránky zabezpečené protokolem HTTPS; chyby se objevily jak při připojení z mobilu s Androidem, tak z klasických PC.

Chyba postihla potvrzování některých SSL certifikátů vydávaných firmou Symantec, jedné z největších společností vydávající certifikáty, známé také pro svůj antivirový program Norton. Chyba postihla i GeoTrust a Thawte, které také certifikáty vydávají. Vlastní je rovněž Symantec.

Chyba se objevila v Chromu verze 53, postihla i Android WebView komponent, který Androidí aplikace používají pro zobrazení webového obsahu, píše Rick Andrew, technický ředitel Symantecu v příspěvku na blogu.

K opravě problému na mobilním zařízení by si uživatelé měli aktualizovat WebView na nejnovější verzi spolu s pozdější aktualizací Chromu na verzi 55.

„Vývojáři používající Android Open Source Platform (AOSP) si budou sami muset ověřit kompatibilitu vlastních aplikací.“

Ačkoli jde o součást systému, od Androidu 5.0 (Lollipop) je WebView dodáván ve fformě aplikačního balíčku, aktualizovatelného skrze Google Play obchod.

Verze 55 WebView byla vydána 1. prosince, ale Chrome zatím setrvává ve verzi 54 z pozdního října.

Google ve verzi 54 udělal některé změny ve Windows, Macu, Linuxu i iOS, stejně jako v Chromium a Chrome Custom Tabs aplikacích tak, aby certifikáty Symantecu nevyvolávaly varování o nedůvěryhodnosti. V Chromu 55 je již problém zcela opraven na všech platformách, potvrdil Andrews.

V rámci zabezpečení je doporučeno na verzi 55 aktualizovat jakmile to jen bude možné. Na většině platforem to jde od 1. prosince.

Problém začal rozhodnutím Googlu – ten donutil Symantec publikovat veškeré certifikáty vydané po 1. červnu 2016 do veřejného registru – Certificate Transparency (CT).

Rozhodnutí přišlo po interním zkoumání Symantecu. Zajímal se o neautorizované udělování prodloužené platnosti (EV) certifikátům pro google.com, zkoumání však nedopadlo podle plánů a Google hrozil postihy proti Symantecu; svou hrozbu také splnil.

skoleni

Protože poskytovatelé certifikátů závisí na prohlížečích, které se rozhodnout jimi uděleným certifikátům věřit, mají vůči nim firmy jako Google, Mozilla nebo Microsoft silnou páku. Po incidentu se Symantecem Google do Chromu implementoval mechanismus, který označil jako důvěryhodné pouze certifikáty po 1. červnu 2016.

Google však má ještě další mechanismus, kdy Chrome nastaví desetitýdenní limit pro důvěru certifikátům, aby informace nezastaraly. Když se to zkombinovalo s druhou kontrolou pro Symantec, výsledkem byla nechtěná nedůvěra v certifikáty i pro certifikáty splňující požadavky firmy.