Hlavní navigace

Chyba v čipsetech pro Sandy Bridge AMD nepomáhá, tvrdí IDC

24. 2. 2011

Sdílet

Problémem je totiž skutečnost, že AMD nemá k dispozici žádné procesory, které by mohly být reálnou konkurencí pro Sandy Bridge od Intelu.

Chyby konkurentů jsou pro byznys vaší firmy obvykle dobrou zprávou, ale podle IDC problémy s chybou v čipsetu pro novou generaci procesorů Core, jímž čelí Intel, firmě AMD nijak nepomáhají v tom, aby posílila svoji pozici na trhu.

Vzhledem k tomu, že AMD zatím nemá připravené k prodeji procesory označované kódovým jménem Llano, které by mohly konkurovat čipům Sandy Bridge od Intelu, si podle Shane Rau, ředitele výzkumu u IDC, nemá šanci získat nový tržní podíl a přivést k sobě zákazníky, kteří by jinak uvažovali o čipech Intelu. Procesory Llano měly být sice uvedeny již na začátku tohoto roku, ale údajně kvůli problémům s výrobou nebudou nakonec uvedeny dříve, než v jeho polovině. Současná nabídka procesorů AMD tak svým výkonem na jádro a architekturou konkuruje spíše starším čipům Core 2 od Intelu, ale nikoliv novějším generacím. Opakuje se tak situace z doby, kdy AMD proti Core 2 od Intelu nabízelo procesory Athlon 64 a 64 x2, které ovšem byly navržené jako konkurence pro Pentium 4.

Firma AMD v reakci na objevení chyby v čipetech pro nové procesory Core i5 a Core i7 do Intelu spustila v USA kampaň nazvanou „připravený – spokojený – stabilní“, která měla propagovat její procesory a grafické karty. Ale Rau z IDC tvrdí, že i navzdory ní nedošlo ke zvýšení zájmu o produkty AMD či k nárůstu jeho podílu na trhu. Intel navíc již v dubnu obnoví plné dodávky čipsetů pro Sandy Bridge a situace se tím pro AMD ještě zhorší (první opravené kusy čipsetů má navíc Intel již k dispozici, více viz článek Intel již začal dodávat opravené čipsety pro Sandy Bridge). Dlouhodobě se také AMD nedaří v segmentu notebooků a podobná situace je i v oblasti serverů.

Podle analýzy trhu společnosti IDC vzrostl podíl Intelu na trhu s x86 procesory ve čtvrtém čtvrtleté loňského roku na 80,8 % (v Q4 2009 to bylo 80,5 %), zatímco AMD se meziročně propadlo z 19,5 % na 18,9 %. To svědčí o tom, že si tato firma nedokáže získat nové zákazníky a problémem je také její orientace na stolní PC, jejichž prodeje ztrácejí rok od roku dynamiku.

Byl pro vás článek přínosný?