Hlavní navigace

Chystá Microsoft levnější tablet s menším displejem?

1. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © James Niccolai - IDG
Microsoft zmírnil certifikační podmínky pro Windows 8, čímž operační systém zpřístupnil i výrobcům zařízení s nižším rozlišením.

Podle analytiků provedl Microsoft změny v certifikačních podmínkách právě proto, aby na trh mohl uvést nový, menší tablet. „Segment osmipalcových tabletů bude v tomto roce tvořit už 55 % celého trhu. Microsoft se v něm vůbec neangažuje, což jistě bude chtít změnit,“ říká analytik IDC Bob O'Donnell.


O zpřístupnění menších displejů pro Windows 8 informoval v pátek jako první bloger Ed Bott. Své partnery však Microsoft na změnu podmínek upozornil již 12. března prostřednictvím newstelleru. V něm dal jasně najevo, že ačkoliv nově bude možné Windows 8 nasadit už na zařízeních s minimálním rozlišením displeje 1024x768 pixelů, doporučuje této možnosti využívat spíše jen výjimečně.


„Neznamená to, že chceme naše partnery povzbudit k pravidelnému používání displejů s nižším rozlišením,“ píše se v newstelleru. „Jak jsme totiž zjistili, zákazníci dávají přednost Windows ve spojení s větší obrazovkou. Zároveň však chápeme, že naši partneři by rádi viděli větší flexibilitu designu.“


Předchozí hranice pro rozlišení displeje byla stanovena na 1366x768 pixelů. Nižší rozlišení nově může dostat Windows 8 a Windows RT na tablety o velikosti iPadu Mini, který je opatřen 7,9palcovým displejem s rozlišením 1024x768 pixelů.


Právě snaze o srovnání kroku s vývojem trhu, na kterém menší tablety tvoří většinu, přičítají analytici změnu certifikačních pravidel především. Microsoft by podle nich mohl brzy představit novou řadu zařízení Surface se 7palcovým nebo 8palcovým displejem.


S menším displejem je samozřejmě spojena i menší pořizovací cena. Podle analytiků bude hodně záležet na tom, jak daleko je Microsoft s cenou ochoten zajít. V ideálním případě by se prý cena měla pohybovat kolem 300 dolarů. Někteří dokonce předpovídají cenu ještě nižší, a sice kolem 200 dolarů, čímž by Microsoft mohl soupeřit nejen s iPadem Mini, ale také s Androidy.


Samotná úprava certifikačních podmínek však Microsoftu stačit nebude. Změnit by se podle analytiků měly i licenční podmínky, protože společnost svým partnerům účtuje stejnou cenu za Windows RT pro menší tablety jako za Windows pro klasické tabletové počítače pro firemní zákazníky.

skoleni


Na druhou stranu je podle analytiků úprava certifikačních podmínek pro Microsoft šancí, jak konečně odlišit Windows RT od Windows 8. Průměrný spotřebitel totiž toho o jejich rozdílnosti moc neví.