Hlavní navigace

Chystá se mobilní MS Office – nepřichází ale pozdě?

9. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Známý kancelářský balík Microsoft Office se na počátku příštího roku poprvé objeví mimo desktopy. Využijí je však lidé ve velkých firmách, jejichž hlavním pracovním prostředkem jsou počítače?

Mobilní verzi budou moci uživatelé začít využívat na mobilních platformách Windows RT, iOS a Android. Nová verze Office bude pro iOS i Android dostupná zdarma. K jejich používání budou uživatelé muset mít účet u Microsoftu, stejně jako nyní třeba u aplikací Microsoft SkyDrive nebo OneNote a umožněna bude pouze „základní úprava dokumentů“ prostřednictvím webových Office 365.

Offce na počítačích a noteboocích tvoří již řadu let velké procento příjmů Microsoftu. Otázkou však je, zda Office na mobilní zařízení nepřicházejí příliš pozdě, neboť zaměstnanci ve velkých firmách využívají již řadu let tablety a smartphony, pro něž si našli kancelářské aplikace od jiných společností, jako jsou třeba Google Apps.

„Celkově vzato z toho (vydání Office pro mobilní zařízení) moc nadšený nejsem,“ říká Jeremy Allen z agentury Intepidus Group. „Myslím si, že uživatelé, kteří kancelářské aplikace na mobilních zařízeních chtěli, je už mají.“ Office toho uživatelům nabídnou jen o málo více než aplikace typu iWork od Apple, které jsou již dlouho na trhu a podle Allena se s nimi při úpravě officových dokumentů pracuje dobře.

„Podpora iOS a Androidu (ze strany Microsoftu) je příliš slabá a přichází příliš pozdě,“ myslí si James Grodon, viceprezident IT v Needham Bank. „Apple iWork a Google Docs jsou dobrými alternativami pro úpravu dokumentů na mobilních zařízeních.“ Absence nativní aplikace Office pro iOS a Android podle něj otevřela dveře řadě vývojářských společností, které se chopily své šance.

V současné době existuje například aplikace SlideShark, která na iOS umí zpracovávat dokumenty v PowerPointu. Uživatelé iPadu si oblíbili také QuickOffice nebo CloudOn nebo služby typu Box či Dropbox, které uživatelům umožňují ukládat na cloud dokumenty a přistupovat k nim odkudkoli. Podle Jordana Stoplera ze společnosti StoryDesk je z rozhodnutí Microsoftu přinést Office do mobilního prostředí patrné, že se zde cítí ohrožen. „Microsoft jednoduše umožnil třetím společnostem prosadit se i na trhu s cloudovými službami,“ dodává Stolper.

Může se tak jednoduše stát, že uživatelé a velké firmy Office od Microsoftu v mobilním prostředí nepřijmou tak dobře, jak tomu je na desktopu. Na druhou stranu má Microsoft velkou výhodu v tom, že jeho Office budou předinstalovány v celé řadě mobilních telefonů a tabletů, které půjdou brzy do prodeje. A uspět by mohl i v cloudovém segmentu. „Podle mého názoru Microsoft může stále uspět s Office 365 a produkty SkyDrive, prostor tu rozhodně je,“ uzavírá Bejamin Levy ze společnosti Solutions Consulting. Na to, zda budou mobilní Office úspěchem či propadákem, si budeme muset počkat.