Hlavní navigace

Chytré telefony možná přijdou o virtuální klávesnici

 Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
V budoucnosti již telefony nebudou opravovat vaše chyby. Opraví je ještě před tím, než je napíšete.
zap 17. 3. 2013

Sdílet

Zadávání poznámek ale i rozsáhlejších textů je i nadále slabinou všech chytrých telefonů. Ale celé armády vědců, startupů a vývojářů aplikací se již do boje s tímto problémem pustily z mnoha různých úhlů. Jednou z možných metod je predikce, založená na práci na úrovni vlastního jazyka uživatele. Bere v potaz již dříve napsané texty spolu s okamžitým kontextem a snaží se odhadnout, co právě chce psát, a automatický předvídat následující slova. Technologie gest vůbec nevyžaduje doteky na klávesách, sleduje pohyby prstů často ještě ve vzduchu nad písmeny a určuje, kde a co hodlá uživatel stisknout, opět podle toho, co ví o jeho zvycích. Hlasové ovládání potom jde cestou přímého chápání hlasu a převádí jej do textu.

Společnost Google ve svém systému Android umožňuje vývojářům vytvářet silně modifikované klávesnice. Patří mezi ně například prediktivní klávesnice SwiftKey a Snapkeys, která má dokonce jen pouhé čtyři klávesy. Nejde o žádné nováčky, startup SwiftKey byl například založen již v roce 2008 a tyto technologie jsou již dostatečně zralé na to, aby na nich výrobci telefonů stavěli svůj marketingový útok na iPhone, konkrétně se prediktivní technologie SwiftKey dostala do nové Galaxy S4. Je součástí i nového systému Technologie Swiftkey chápe plochu klávesnice nikoli jako množinu diskrétních kláves, ale spíše jako řadu distribucí pravděpodobnosti, které berou v potaz místo stisku a pravděpodobnost zamýšleného místa stisku, podle předchozích napsaných písmen.

Snapkeys, produkt startupu z Izraele, se od klasického rozložení QWERTY odvrací úplně a vrací se spíše do doby klasických telefonů, kde bylo jednotlivým klávesám přiřazeno několik písmenek. Především staví na tom, že malé obrazovky nikdy nebyly vhodné pro plnohodnotné klávesnice, kde na každé písmeno nutně zbývá zcela minimální plocha. Každá ze čtyř velkých kláves tak reprezentuje tři nejčastěji používaná písmena a současně zbývá dost místa na vlastní zobrazované informace či psaný text. Podle Benjamina Ghassabiana, zakladatele SnapKey, je systém až 3krát rychlejší než tradiční klávesnice.

Také Google má vlastní prediktivní klávesnici pod názvem Gesture Typing, která se poprvé objevila v Androidu verze 4.2. Uživatelé přejíždějí po písmenech a klávesnice předvídá, o jaké slovo – a tedy o jaké následující písmeno – asi půjde.

Otázkou zůstává budoucí přístup Apple, rozhraní klávesnice prozatím neotevřel pro programátory vně firmy. Komentuje to Natalie Kerrisová, mluvčí Apple: „Nevěříme, že je to pro naše uživatele nejlepší cesta k pohodlnému zadávání textů.“

Zdroj: wsj.com