Hlavní navigace

Chytré telefony na Windows

1. 1. 2012

Sdílet

Windows Phone 7.5 (Mango) v praxi O výhodách nového operačního systému Windows Mango 7.5 označovaného Mango, slýcháme již delší dobu. Telefony osazené tímto systémem mají být jedno...
Windows Phone 7.5 (Mango) v praxi
O výhodách nového operačního systému Windows Mango 7.5 označovaného Mango, slýcháme již delší dobu. Telefony osazené tímto systémem mají být jednoduše ovladatelné a systém má navíc být vstřícný vůči sociálním sítím. Na trhu se konečně objevily tři zajímavé kousky s tímto „zázračným“ systémem. Stojí za to?
Bez ohledu na to, který z telefonů zvolíte, vás Mango nejspíše „porazí“. Pokud čekáte další alternativu klasických Windows Mobile, budete vyvedeni z omylu. Systém je zcela přepracován: je založen na rozhraní Metro, které bude použito např. také ve Windows 8. Toto rozhraní bude velmi blízké majitelům konzole Xbox 360, která ho již delší dobu využívá. Systém „dlaždic“ obsahující hlavní funkce a některé programy je velice efektivní. Celkově doznaly Windows maximálního zjednodušení, a tak se zdá, že v Redmontu se skutečně zamysleli a šli na úpravy systému tzv. od lesa. Bez větší nadsázky lze Windows Mango přirovnat k „trochu složitějšímu“ iOS. Pro ovládání jsou k dispozici celkem tři tlačítka – Hledat, Menu a Zpět – a stačí to. Další ovládací prvky jsou přímo na displeji. Dlužno říci, že na začátku můžete být trochu zmateni, protože očekáváte složitější systém ovládání, ale vše je nastaveno intuitivně, na což si je potřeba zvyknout – pak systému přijdete skutečně na chuť. Majitelé iOS neměli většinou s ovládáním žádný problém. Celkově potěší i fakt, že systém Windows Mango je plně lokalizován do českého jazyka.
Pokud vlastníte konzoli Xbox 360, budete nadšeni i spojením telefonu s Live účtem. Můžete sledovat nejen své přátele (co hrají, jsou-li online atp.), ale také hrát některé hry a dokonce sledovat i získané achievmenty nebo vidět, upravit či změnit vašeho avatara. A to vše přímo v rozhraní telefonu. A slibovaná podpora sociálních sítí? Skutečně povedená! Facebook, Twiter, LinkedIn, Meseenger nebo např. Google zvládá telefon bez problémů, navíc tyto sítě „vtipně“ integruje přímo do systému. Potěší i fakt, že telefon se umí spojit s vaším Google účtem a synchronizovat nejen kalendář, ale také kontakty. Přechod z telefonu na systému Android tak nevyžaduje žádný program ani podobné martyrium. Stačí jen zadat heslo a e-mail pro Google účet a za několik vteřin vidíte vše potřebné ve vašem novém Windows telefonu.
Pokud srovnáme parametry zařízení pro Android a Windows Mango, trochu překvapí použití citelně méně výkonných CPU a menší množství operační paměti. Jestli je Mango a příslušné programy natolik nenáročné, ukáže až čas. Nicméně chod systému byl na Lumii i Radaru velmi plynulý, bez jakéhokoli sekání. Pokud ovšem toužíte po jistotě, např. HTC Titan nabízí 1,5 GHz s velmi slušným výkonem, který pocítíte např. při spouštění aplikací.
HTC Titan
Telefon je bezesporu určen pro náročnější zákazníky ve všech směrech. Nejen že nabízí 4,7“ displej s rozlišením WVGA (480 × 800 px), ale také výkonný 1,5GHz procesor, který zajišťuje nejen naprosto bleskové fungování systému, ale také rychlejší spouštění her či aplikací ve srovnání s ostatními telefony na této platformě. HTC Titan je jedním z nejrychlejších a největších telefonů pro Windows Mango. Větší rozměry ovšem nutně nevadí, protože Titan se lépe ovládá a např. dotyková klávesnice nabízí dost prostoru a nedochází tak k nechtěným překlepům, které se často vyskytují u menších smartphonů. Titan je navíc relativně tenký (9,9 mm), čímž kompenzuje větší rozměry a zbytečně nedeformuje např. kapsu u kalhot. Klasických parametrů tak Titan dosahuje pouze u operační paměti RAM, té je k dispozici 512 MB, stejně jako u zbytku zařízení. Rovněž rozsah uživatelské paměti 16 GB patří mezi Windows telefony k běžné hodnotě. Reálně je k dispozici zhruba 12 GB. Telefon nevybočuje ani v nabídce přidané paměti: slot pro paměťovou kartu chybí a další prostor tak nabízí stejně jako u ostatních telefonů pouze SkyDrive. U telefonu překvapivě potěší výdrž, která patří mezi HTC telefony k nadstandardním: cca 2 dny by při rozumném používání neměly být problém. Baterie s kapacitou 1600 mAh odvádí svoji práci dobře, ale samozřejmě záleží na aktuálním využívání. Oproti HTC Radar nabízí tento model 8Mpx fotoaparát, a to velmi kvalitní: nechybí ani možnosti nastavení ISO, ostrosti či detekce obličeje. Oproti konkurenci nabízí HTC několik bonusových aplikací. Jedná se např. o HTC hub zobrazující počasí ve vybraných městech, ceny akcií nebo také o podporu RSS. Praktický je také Photo Enhancer pro práci s fotografiemi nebo velmi praktická aplikace Flashlight, kdy lze jednoduše využít LED blesk telefonu jako svítilnu. Titan tak celkově spíše potěší – uživatele může odradit snad jen většími rozměry, které jsou ovšem důsledkem výbavy. Pokud hledáte dobře vybavený a výkonný telefon s velkým displejem, HTC Titan je optimální volbou, která nezklame.
Rozměry/hmotnost: 132 × 71 × 9,9 mm, 160 g
Displej: 4,7“, 480 × 800 bodů
Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
Paměť: uživatelská 16 GB, operační 512 MB RAM
Procesor: 1,5 GHz Qualcomm MSM8255T
Operační systém: Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát: 8 MPx, dvoudiodový blesk
Cena: 11 999 Kč
www.htc.cz
Nokia Lumia 800
Lumia patří bezesporu mezi nejočekávanější telefony, který by měl odvrátit postupný pád Nokie: značka se pere s malým zájmem o telefony osazené Symbianem. Touha po změně přístupu je patrná už od prostého balení. Zdá se, že iPhone byl bezesporu inspirací, protože krabička a její uspořádaní je velmi podobné. Velkých změn doznala např. i nabíječka, která je skutečně miniaturní a nebude problém ji nosit v kapse. Inspirace iPhonem je prostě zjevná. V balení obdržíte také „gumový“ kryt, který zabrání poškrábání. Konstrukčně a designově vychází Lumia 800 z modelu. Bez nadsázky patří mezi telefony osazenými operačním systémem Windows Mango k těm nejhezčím na trhu. Ke svému chodu má k dispozici jednojádrový procesor Qualcomm Scorpion 1,4 GHz, 512 MB RAM a 16 GB uživatelské paměti. Reálně je však k dispozici opět zhruba 13 GB. Velmi nás potěšil displej typu OLED, který nabízí výborné podání barev a „skutečnou černou“, což oceníte nejen při sledování filmů, ale při veškeré práci s Lumií. Ovládání je realizováno pomocí tří senzorových tlačítek (Zpět, Nabídka, Vyhledávač – Bing/Seznam), které reagují vcelku spolehlivě na dotyk. U Lumie, stejně jako u zbytku telefonů ale zamrzí absence podpory paměťových karet. Další kapacitu tak lze získat opět pouze s využitím SkyDrive.
Oproti ostatním Windows Mango telefonům nabízí Nokia několik specialit. Jednou z nich je bezesporu změna klasického vyhledávače Bing na Seznam.cz, který má samozřejmě pro českého uživatele větší smysl. Praktická je i pro Nokii typická kvalitní navigace zdarma, stejně jako tlačítko na boku telefonu, kterým telefon jednoduše zamknete. Jedná se o praktičtější přístup oproti tlačítkům v horních částech telefonu, jak je tomu u konkurence. Telefon bohužel používá microSIM – neobejdete se tak bez nutnosti výměny stávající SIM nebo jejího „obřezání“. Pokud navíc kartu využíváte ve více telefonech, můžete narazit na problém. Nepotěšila ani vyšší hmotnost, a to už vzhledem k faktu, že telefon je celý z plastu. Velká pochvala míří ovšem k použitému 8MPx digitálnímu fotoaparátu (stejný jako v případě N9) s optikou Carl Zeis, jenž dokáže pořídit skutečně povedené snímky. Uživatel má navíc k dispozici i nastavení ISO, scénické režimy nebo např. vyvážení bílé. Stylový telefon pro systém Mango? Lumia bude dobrou volbou.
Rozměry/hmotnost: 117 × 61 × 12,1 mm, 142 g
Displej: 3,7\\\'\\\', 480 × 800 bodů
Konektivita: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
Paměť: uživatelská 16 GB MB, operační 512 MB RAM
Procesor: 1,4 GHz Qualcomm MSM8255T
Operační systém: Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát: 8 MPx, dvoudiodový blesk
Cena: akční cena se zvýhodněním T-Mobile Klasik 7499 Kč, běžná cena 12 199 Kč
www.t-mobile.cz
HTC Radar
Další z telefonů HTC osazený systémem Windows Mango nabízí cenově příjemnou alternativu k předchozím modelům. Radar je osazen slabším 1GHz procesorem a 512 MB RAM, ale v praxi se nižší výkon příliš neprojevil. Ve srovnání s Lumií potěšil tento telefon bytelnou konstrukcí z jediného kusu kovu a podstatně nižší cenou, která Radar otevírá podstatně širší základně zákazníku. Přes kvalitnější konstrukci zaujme oproti Lumii, jež je vyrobena z plastu, i nižší hmotnost. Design je celkově konzervativní, ale povedený. Pokud je na vás Lumia příliš stylová a barevná, je zřejmě Radar určen přesně pro vás. Oproti Titanu a Lumii nabízí Radar pouze 8 GB uživatelské paměti (reálně dostupných cca 6,5 GB), slot pro SD karty rovněž chybí. Radar trochu zaostává v oblasti fotografování se svým 5MPx přístrojem a pro některé uživatele méně zajímavým designem. Fotoaparát ovšem poskytuje velmi kvalitní fotky a pokud vám nevadí limit 5 Mpx, budete spokojeni. Celkově jsme byli z Radaru nadšeni. Představuje sice určitou kompromisní volbu, ale malé rozměry a povedené konzervativní provedení z něho činí dobrého společníka pro osobní i firemní použití.
Rozměry/hmotnost: 121 × 62 × 10,9 mm, 137 g
Displej: 3,8\\\'\\\', 480 × 800 bodůI
Konektivita:, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, 3,5mm jack
Paměť: uživatelská 8 GB, operační 512 MB RAM, baterie: 1 520 mAh
Procesor: 1 GHz Qualcomm MSM8255
Operační systém: Windows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát: 5 MPx, diodový blesk
Cena: Akční cena se zvýhodněním T-Mobile Klasik 5499 Kč, běžná cena 8 899 Kč
www.t-mobile.cz