Hlavní navigace

CIA špehovala počítače amerického Senátu

2. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © juanjo tugores - Fotolia.com
Z výsledků interního vyšetřování CIA vyplývá, že zaměstnanci této vládní agentury neoprávněně přistupovali k počítačům používaným senátní Komisí pro výzvědné služby, když komise pracovala na zprávě o vyšetřovacích metodách CIA.

Dříve v tomto roce senátorka Dianne Feinsteinová nařkla CIA ze špehování počítačů v hlavním městě Washingtonu., k nimž měli v roce 2010 mít přístup pouze členové Komise. Ti prohledávali miliony utajených dokumentů vztahujících se k vyšetřovacím metodám, jež započaly za vlády prezidenta George W. Bushe. Komise měla provést nezávislé vyšetřování tak, aby k dokumentům neměl přístup nikdo jiný, kromě jejích členů a zaměstnanců. Podle Feinsteinové si však pracovníci Komise časem všimli, že klíčové dokumenty z pevných disků postupně mizí.

Po vznesení obvinění Feinsteinové celou věc prošetřil nezávislý inspektor a z výsledků vyšetřování vyplývá, že „někteří zaměstnanci CIA nejednali v souladu s dohodou Komise a CIA.“ Feinsteinová a další členové Komise se o zjištěních inspektora dozvěděli tento týden v úterý a ředitel CIA se jim omluvil za jakákoli jednání zaměstnanců CIA, která byla podle výsledků šetření v rozporu s původní domluvou.

Někteří pozorovatelé vnímali nařknutí údajně nekalého jednání zaměstnanců CIA zrovna Feinsteinovou jako ironické, jelikož tato senátorka byla jedním ze skalních zastánců toho, aby americkým vládním agenturám (především NSA) bylo umožněno špehování jak v zahraničí, tak i v určitých případech doma. Bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena, jenž v uplynulých letech uveřejnil řadu tajných dokumentů o praktikách NSA, pak Feinsteinová označila za „zrádce“.

„Prokázané jednání CIA je opravdu velmi vážné a já jako člen Komise a i jako člověk, který chová k CIA obrovský respekt, jsem velmi zklamán jednáním agentů CIA, kteří pronikli do počítačů vyšetřovatelů,“ uvedl senátor Saxby Chambliss.

Podle hlavního inspektora CIA Davida Buckleyho k počítačům a především k databázím, jež měly sloužit výhradně k účelům šetření Komise, „nevhodně“ přistupovalo pět zaměstnanců CIA, dva právníci a tři odborníci IT. Buckley neuvedl, kdo tento průnik nařídil či kdy se o něm vysoce postavení příslušníci CIA dozvěděli. „Jsme jediní lidé, kteří nad těmito organizacemi vykonávají dohled. A pokud se nemůžeme spolehnout na přesnost informací, jež dostáváme, jde o zesměšnění celé naší funkce,“ uvedl senátor Angus King.

„Nemám jinou možnost, než požádat ředitele CIA Johna Brennana o rezignaci,“ uvedl pak v prohlášení další senátor Mark Udall. „CIA porušila ústavu, když špehovala počítače Senátu. Nejde pouze o porušení zákonů, ale ústavního pořádku. A z toho je třeba vyvodit důsledky,“ dodal Udall.

Autor článku