Hlavní navigace

Čím budou revoluční 32nm procesory?

16. 4. 2008

Sdílet

Jaký rozdíl přinese 32nm proces výroby čipů oproti současné 45nm technologii? Kdy konkrétně se na něj můžeme těšit a které firmy budou takovéto čipy vyrábět? Odpovědi na to vám nabízíme v dnešním pohledu na technologii blízké budoucnosti.

Jaký rozdíl přinese 32nm proces výroby čipů oproti současné 45nm technologii? Kdy konkrétně se na něj můžeme těšit a které firmy budou takovéto čipy vyrábět? Odpovědi na to vám nabízíme v dnešním pohledu na technologii blízké budoucnosti.

Podle prvních zpráv hodlá Intel přejít na výrobu procesorů 32nm procesem mezi roky 2009 a 2010, AMD pak mezi lety 2010 a 2011 a z dalších firem jsou to například IBM, Toshiba a NEC (který nahradil Sony, jež ze společného projektu odstoupila), které společně pracují na vývoji 32nm výrobní technologie a s její produkcí ve velkém měřítku počítají již ke konci roku 2009.

Právě společnost IBM na začátku tohoto týdne demonstrovala pokrok v technologiích mikroprocesorů, které přinesou zvýšení výkonu a další redukci spotřeby, což se pozitivně projeví na poměru výkonu a spotřeby u prakticky přístrojů, od velkých a vysoce výkonných serverů až po mobilní telefony.

Technologie, označovaná jako high-k/metal gate, kterou již využívá například Intel ve svých 45nm Penrynech, přinese u 32nm čipů podle slov IBM zvýšení výkonu až o 30 % a redukci spotřeby až o polovinu. Tento údaj vychází z testů, které vědci z IBM udělali při srovnání se 45nm čipy. Například pokud 45nm čip pracuje na napětí 1,1 voltu a je zmenšen díky high-k metal gate technologii na 32nm, zvýší se jeho rychlost o 24 % a spotřeba klesne o 40 % (stále při napětí 1,1 voltu), říká Mukesh Khare, senior manažer divize mikroelektroniky u IBM. Díky zmenšení je však možné snížit i napětí, přičemž při 0,95 voltech bude mít takový čip o 18 % vyšší výkon a o 45 % nižší spotřebu.

IBM nyní rozesílá testovací kity, které obsahují modely čipů a ukazují zákazníkům, jak jsou procesory s high-k/metal gate technologií designované, říká Khare. High-k/metal gate totiž využívá materiály, které redukují úniky energie v procesorech a například AMD ani ve svých 45nm procesorech tuto technologii narozdíl od Intelu využívat nebude.

IBM v poslední době ohlásila řadu přelomových objevů a pokroků, které by mohly posunout počítačový hardware výrazně kupředu. Mezi nejvýznamnější patří křemíková nanofotonika neboli využití pulzů světla pro přenos informací mezi jádry čipů a nebo takzvaný racetrack, paměťové médium na bázi nanotechnologie, přinášející až 100 000 násobné vyšší rychlosti oproti dnešním flash pamětem a zároveň nabízející vysokou spolehlivost a nízkou cenu vzhledem ke kapacitě.
Nenechte si ujít:
Nanotechnologie zvýší výkon procesorů stonásobně

Nový objev v oblasti nanotechnologie - vědci vyvinuli nejčernější materiál

Morph – nová koncepce od Nokie na bázi nanotechnologie

Další krok ve vývoji zobrazovacích zařízení - kontaktní čočky s čipem

Další revoluční objev z oblasti povolodičů využívající nanotechnologie je tady

Nanotechnologie čeká tvrdá regulace

AMD představilo na CeBITu své první 45nm procesory