Hlavní navigace

Čína blokovala přístup ke službám Google

 Autor: © Michael Kan - IDGNS
Čínští cenzoři z pátku na sobotu blokovali všechny služby Googlu. Pravděpodobně v souvislosti se sjezdem komunistické strany a plánovanými změnami na vedoucích postech.
Tadeáš Pelech 10. 11. 2012

Sdílet

Čínská lidová republika zařadila v pátek Google do svého nechvalně známého seznamu zahraničních serverů blokovaných na internetových hranicích země. Blokování ohlásil server GreatFire.org, který sleduje online cenzuru v nejlidnatější zemi světa. Webové adresy vyhledávání, Gmailu, Map Google i dalších služeb byly v Číně nedostupné. Podle hlášení webu byly všechny požadavky směřovány na adresu IP serveru v Koreji, který nenabízí žádný obsah.

Blokování potvrdila i společnost Google, která zároveň zaznamenala, výrazný propad návštěvnosti v Číně. Blokování bylo podle hlášení společnosti zahájeno po 17. hodině místního času. „Kontrolovali jsme všechno na naší straně a žádný problém jsme neodhalili,“ napsala mluvčí Googlu Christine Chenová v e-mailu.

Cenzura Internetu v Číně je všeobecně známá, tamní specializované úřady blokují přístup k obsahu služeb jako Twitter, Facebook nebo YouTube. Přístup ke Googlu byl však prozatím otevřený, nicméně úřady intenzivně v jeho obsahu cenzurují vyhledávání nepovolených témat a údajně i narušují činnost služby Gmail.

Blokování Googlu vedlo k výraznému poklesu přístupů z Číny, Google však začal ztrácet na popularitě poté, co v roce 2010 uzavřel svou čínskou verzi vyhledávače. Google totiž kritizoval cenzuru, které podléhají všechny internetové služby v zemi a nutnost spolupráce jednotlivých podniků s cenzorskými úřady.

Společnost má v současnosti v Číně zhruba 5% podíl na trhu vyhledávačů. S ohledem na silnou cenzuru probíhající online dochází také ke zpomalení přístupu na stránky Googlu, což odrazuje i doposud loajální uživatele všech služeb společnosti dostupných v ČLR.

Blokování může souviset s probíhajícím 18. sjezdem komunistické strany, ze kterého by měli vzejít i noví čelní představitelé země. Prozatím ovšem není jasné, jestli bude blokování zastaveno po skončení sjezdu, nebo jestli bude pokračovat i nadále.

 

Doplnění ze soboty dopoledne:

Blokování bylo ukončeno zhruba po 12 hodinách a v současnosti jsou již služby Googlu v Číně údajně opět dostupné.