Hlavní navigace

Čína překonala USA v množství nejúspěšnějších start-upů

23. 10. 2019

Sdílet

 Autor: Adobe Stock
Čína má poprvé v historii více miliardových start-upů než USA. Nad jejich rozmachem se však vznáší otazníky.

V Číně působí nejvíc tzv. jednorožců neboli komerčních start-upů, jejichž hodnota dosahuje minimálně jedné miliardy dolarů. V současnosti jich na Čínu vychází 206, což je o tři více než na Spojené státy.

Obě země dohromady jsou pak působištěm více než 80 % všech jednorožců světa, přičemž už dřívější analýza společnosti Hurun Report ukázala, že jejich největší koncentrace je v čínském Pekingu. Aktuální zprávy přicházejí v době, kdy jsou Peking s Washingtonem v obchodní válce a přetahují se o to, kdo se stane světovým technologickým lídrem.

„Čína a USA dominují, přestože představují jen polovinu světového HDP a čtvrtinu světové populace,“ uvádí předseda Hurun Report Rupert Hoogewerf. Třetí v pořadí zemí je Indie s 21 jednorožci, 13 jich působí ve Veké Británii, 7 v Německu. Všichni z necelých pěti set světových jednorožců se nacházejí ve 24 zemích světa, respektive 118 městech a jejich souhrnná hodnota dosahuje 1,7 bilionu dolarů.

„Zbytek světa by se měl probrat, aby pro podobné firmy vytvořil příznivé prostředí,“ říká Hoogewerf.

Tím zcela nejúspěšnějším jednorožcem je čínská platební společnost Ant Financial s hodnotou 150 miliard dolarů. Předním klientem firmy založené v roce 2014 je online platební platforma Alipay navázaná na obchodní gigant Alibaba. Druhým nejhodnotnějším jednorožcem je majitel sociální sítě TikTok, společnost Bytedance s hodnotou 75 miliard dolarů, která je zároveň nejrychleji rostoucí technologickou firmou na světě. Třetí v pořadí je Didi Chuxing, dopravní a technologická společnost, která má hodnotu 55 miliard dolarů.

Za Spojené státy se do první desítky dostaly společnosti jako Airbnb, zprostředkovávající ubytování, provozovatel sdílených kanceláří WeWork nebo výrobce elektronických cigaret Juul.

„Množství a rozmanitost malých, ovšem rostoucích čínských technologických společností je značné a snadno se může měřit s tím, co se děje v Silicon Valley. Otázka je, jestli je takový rozmach v čínském prostředí udržitelný. Zvlášť v dnešní době, kdy čínská ekonomika čelí složitým výzvám,“ zamýšlí se Paul Haswell z poradenské společnosti Pinsent Masons a zjevně tak naráží na přetrvávající třenice mezi Čínou a Spojenými státy vyhrocené kauzou týkající se společnosti Huawei, která podle americké vlády představuje bezpečnostní riziko.

Cloud22

I v důsledku těchto sporů totiž ve druhém letošním kvartále klesla hodnota investic do čínských firem meziročně o 77 %.

„Až na pár významných výjimek investicím do čínských jednorožců dominují domácí investoři. Jak si ale utahují opasky, je patrné, že podmínky pro potenciální budoucí jednorožce jsou stále těžší a těžší,“ uzavírá své hodnocení Haswell.