Hlavní navigace

Čína připravuje vlastní procesor pro PC a servery

21. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © alphadogdesign - Fotolia.com
Procesor Godson-3B1500 je dalším krokem ve snaze Číny snížit její závislost na Intelu, AMD a dalších výrobcích procesorů.

Na počátku příštího roku předvede Čína svůj nejposlednější 8jadrový procesor Godson, aby demonstrovala svou schopnost vyrábět čipy srovnatelné s produkcí firem Intel, Advanced Micro Devices a ARM. Je to výsledek desetiletí starého rozhodnutí Číny o vývoji vlastních procesorů pro PC, servery a superpočítače. Práce na prvním 32bitové CPU generace Godson začaly v roce 2001, 64bitové varianty se v běžné produkci objevily až v roce 2008 a od té doby jsou používány v úsporných laptopech jako je netbook Lemote nebo superpočítač Shenwei předvedený v minulém roce.

Společnost Loongson Technology, částečně financovaná Čínskou akademií věd, poskytla první informace o poslední verzi tohoto procesoru označeného jako Godson-3B1500, která dosahuje při frekvenci hodin 1,35 GHz výkonu 172,8 gigaflops za spotřeby 40 Wattů. Procesor je vyráběn pomocí 32nanometrového postupu z 1,14 miliardy tranzistorů. Což je dvojnásobek proti předchozí verzi předvedené v loňském roce jako výsledek 65nanometrového výrobního procesu. Energetická účinnost se zlepšila o 35 procent. Lepší výrobní proces typicky umožňuje výrobcům implementovat více funkcí na čip, zmenšit jednotlivé komponenty, které běží rychleji a spotřebují méně energie.

Jádra Godsonu se liší svým návrhem od produktů ARM, které jsou používané ve většině mobilních zařízení, i od procesorů x86 firem Intel a AMD, které převažují v PC. Godson je postaven na instrukční architektuře MIPS64 výrobce MIPS, který je právě kupován britskou společností Imagination Technologies. Na rozdíl od ostatních zmíněných CPU Godson nepodporuje operační systémy Windows a musí se spoléhat na varianty systému Linux a Android, které již byly portovány na platformu MIPS.

I přesto ale podle analytiků je 40 wattový Godson 3B-1500 nejspíše určen pro desktopy, výkonnější notebooky nebo servery. Současný čtyřjádrový procesor Godson-3A je používán v některých noteboocích, jako například Loongson 3A Notebook (s hmotností 2 kg, 13,3palcovou obrazovkou, 320GB diskem a konektory HDMI a SIM). Tento model je dostupný například přes holandského prodejce Tekmote za cca 1072 dolarů.

Detailnější informace budou uvolněný na konferenci ISSC (International Solid-State Circuits Conference ) v San Franciscu v únoru 2013.