Hlavní navigace

Čína schválila Googlu akvizici Motoroly

Sdílet

 Autor: © Motorola
Oficiální zdroje říkají, že Čína v sobotu schválila akvizici společnosti Motorola Mobility Googlem. K uzavření dohody by mělo dojít začátkem tohoto týdne.

Podle oficiálních zdrojů čínské regulační orgány v sobotu schválily Googlu akvizici společnosti Motorola Mobility, která vyrábí mobilní telefony a tablety. Tím uhladily cestu k uzavření dohody, která bude podepsána začátkem tohoto týdne. Domluvu o převzetí Motorola Mobility Googlem za 12,5 miliardy dolarů (249 miliard korun), oznámily obě společnosti minulý rok v srpnu.

„Jsme potěšeni, že dohoda obdržela schválení od všech jurisdikcí,“ řekla v sobotu tisková mluvčí společnosti Motorola Mobility Jennifer Eriksonová. „Uzavření dohody očekáváme začátkem týdne.“ Tisková mluvčí Googlu potvrdila sobotní schválení dohody a řekla, že se s uzavřením smlouvy počítá během tohoto týdne.

Motorola Mobility dodává telefony a tablety s operačním systémem Android od Googlu. Uzavření dohody přinese Googlu nejen vlastní firmu vyrábějící hardware, se kterou může úzce spolupracovat na rozvoji svého operačního systému, ale také množství patentů. Těch Motorola Mobility vlastní více než dvacet čtyři tisíce.

V USA a Evropě byla dohoda antimonopolními orgány již schválena. Čínské regulační orgány daly dohodě svolení s podmínkou, že Google bude volně poskytovat Android po dobu pěti let i ostatním výrobcům mobilních zařízení. Další podmínky zahrnují závazek Googlu ke splnění licenčních podmínek FRAND (spravedlivé, rozumné a nediskriminační), ty obvykle zahrnují sdílení určitých patentů ke standardizaci nových technologií. Podle zdroje blízkého dohodě nastavila Čína podobná pravidla, která byla obsažena i ve schvalovacím procesu v Evropě a USA.

Motorola Mobility vlastní širokou škálu patentů, které by mohly být rozhodující v bitvě Googlu o dominantní postavení na trhu se smartphony a tablety. Kromě Applu bude Google soupeřit i s Microsoftem, který představí novou verzi operačního systému pro telefony a tablety pravděpodobně koncem tohoto roku.

Otázkou zůstává, zda výrobci ostatních mobilních zařízení s Androidem budou Google vnímat jako soupeře a zda nepřejdou k Microsoftu.