Hlavní navigace

Čína v říjnu představí vlastní operační systém

26. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © tashatuvango - Fotolia.com
Čína již v říjnu podle informací tamní státní agentury Nová Čína představí vlastní operační systém, který má nahradit americké operační systémy od Microsoftu či Apple.

Operační systém, jehož jméno tisková agentura zatím nezveřejnila, bude nejprve dostupný pouze pro desktopové počítače, později jsou však v plánu i smartphony. Nová Čína se odkazuje na zprávy citované v obchodních novinách People's Post and Telecommunications News, jež vydává Ministerstvo průmyslu a informačních technologií, pod nějž mimo jiné spadá i regulace čínského softwarového průmyslu. „Doufáme, že v říjnu tento čínský desktopový operační systém vydáme,“ uvedl Ni Kuang-nan z Čínské technické akademie, jenž vede vývoj tohoto OS.

Ni dodal, že nyní je pro čínské vývojáře vhodná doba na vydání nového systému, a to především kvůli ukončené podpoře OS Windows XP a zákazu Windows 8 na čínských vládních počítačích. Dříve v tomto roce totiž čínská vláda zakázala používání nejnovější verze OS od Microsoftu na desktopech svých úředníků. Před tím Číňané hlasitě kritizovali rozhodnutí Microsoftu zastavit po třinácti letech vydávání bezpečnostních aktualizací pro Windows XP. Tento zastaralý operační systém je totiž v zemi i nadále velmi populární.

Čína v minulosti nesčetněkrát krtizovala zahraniční technologické firmy – obzvláště Microsoft a Google, ale i Apple – kvůli jejich vlivu v zemi. Minulý měsíc byly mimo jiné provedeny razie v čínských kancelářích Microsoftu, při nichž byly zabaveny počítače a dokumenty, což je první krok při počínajícím vyšetřování. Čínské firmy si totiž začaly stěžovat na to, jak jsou Windows a kancelářský balík Microsoft Office přidávány k novým počítačům za zvýhodněnou cenu.

Ni v článku pro People's Post and Telecommunications News uvedl, že čínský operační systém má nahradit ty zahraniční na desktopech do dvou let a za tři až pět let se dostane i na mobilní zařízení. Na spolufinancování vývoje „státního“ operačního systému se mohou podílet i soukromé subjekty. „Vytvoření prostředí, které nám umožní soutěžit s Googlem, Applem a Microsoftem, je náš klíč k úspěchu,“ uvedl Ni.

Čína na svém vlastním operačním systému pracovala již dříve. V roce 2000 byl vydán Red Flag Linux, jenž byl financován tehdejším Ministerstvem informatiky. Později v tom samém roce bylo schváleno, že Red Flag postupně nahradí na všech vládních počítačích Windows 2000. Tento plán se však nikdy neuskutečnil a společnost, jež za Red Flag stála, v tomto roce svoji činnost ukončila a práva ke svému softwaru prodala za 6,3 milionů dolarů čínské firmě Penta Wan Jing Information Technology Industry Group.